Digital Healthcare 2024

Nájde digitalizácia zdravotníctva jasnú a dlhodobú stratégiu?

 

Ministri sa menia, čas plynie a výsledok žiaden

Experti tvrdia, že do slovenského zdravotníctva tečie dostatok financií. Tak ako je možné, že chýbajú skoro všade? Nie je jednou z hlavných príčin naše zaostávanie v digitalizácii, ktorej hlavným zmyslom je efektívne využívanie zdrojov? Každý nový minister prichádza s vlastnou predstavou i vlastnými záujmami a keďže sa striedajú v polročných intervaloch, výsledkom sú len chaotické zmeny.

Ministri sa radi fotografujú pri otváraní rekonštruovaných pavilónov a oddelení, lenže modernizácia zdravotníctva nie je len o nových budovách. V našej situácii je nevyhnutnou podmienkou schopnosť využiť digitálne nástroje, ktoré prinášajú efektívnejšie procesy, generujú lepšie dáta pre rozhodovanie, sledujú využívanie zdrojov a skvalitňujú diagnostiku i liečbu. To všetko ale vyžaduje čosi, čo nám dlhodobo chýba – premyslenú stratégiu a manažment, schopný ju naplniť a zapojiť všetkých dôležitých hráčov v zdravotníctve.

 

Moderátorom konferencie je Tomáš Szalay, zdravotnícky expert, poslanec NR SR

Sociálne siete

Program

8.00 – 9.00
Registrácia účastníkov
9.00 – 10.30

Líder stále chýba

Pred rokom rezort zdravotníctva uvažoval o možnosti postaviť štátne eZdravie odznovu, pretože v aktuálnej podobe sa zdalo neopraviteľné. V akej situácii sme dnes? Nemáme žiadnu víziu a vlastne môžete byť radi, že štátne digitálne zdravie ako-tak funguje, aj keď skôr „silou vôle“. Otázkou je dokedy...
Zdravotníctvo už najmenej 15 rokov hľadá svojho „digitálneho lídra“, ktorý by priniesol zmysluplnú stratégiu a prevzal zodpovednosť za jej plnenie. Podarí sa to tímu okolo ministerky Zuzany Dolinkovej a jej novým štátnym manažérom?

Michal Palkovič

riaditeľ

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

Peter Lednický

generálny riaditeľ Penta Hospitals International

riaditeľ Nemocnice Bory

10.30 – 11.00
Prestávka
11.00 – 12.30

Centrálny NIS a ďalšie chiméry

Na konci budúceho roka by sme sa mali dočkať veľkej zmeny – podľa záväzku z Plánu obnovy by malo takmer dvadsať najväčších štátnych nemocníc prejsť na centrálny informačný systém. Máme šancu túto úlohu splniť alebo dopadne ako ďalšie naše záväzky v zdravotníctve – predefinovaním alebo posunom termínov? Prečo sa v Českej republike vydali opačnou cestou a v rámci decentralizácie masívne investujú do IS nemocníc? Ako sú na tom slovenské nemocnice a je vôbec šanca poprepájať ich dožívajúce NIS? Aké skúsenosti majú s integráciou súkromné nemocničné siete, ktoré sú aj v tejto oblasti o kus ďalej pred štátom?

Ján Koškár

Chief Information Officer

Penta Hospitals a ProCare

Jan Gábriš

Národné centrum elektronizácie zdravotníctva

Ministerstvo zdravotníctva Českej republiky

Marek Grác

Healthcare Business Unit Director

Asseco Central Europe

Michal Štofko

štátny tajomník

Ministerstvo zdravotníctva SR

12.30 – 13.30
Obed
13.30 – 14.15

Slovensko v európskej sieti

Európsky parlament v apríli odhlasoval nariadenie o vytvorení európskeho priestoru pre zdravotné údaje (EHDS). Nevyhnutným predpokladom bude vysoký stupeň interoperability a bezpečná výmena digitálnych údajov medzi zdravotníckymi IS v členských krajinách. Komunikačné štandardy pre výmenu zdravotnej dokumentácie poskytuje globálna organizácia HL7 International. Vo svete je najrozšírenejšia a koncom minulého roka vzniklo jej slovenské zastúpenie pri OZ Digital Health Slovakia. Aké najväčšie výzvy na Slovensku z pohľadu interoperability vidia jeho predstavitelia? Aké skúsenosti a prínosy majú v susednom Rakúsku po takmer 15 rokoch zavádzania jednotných medzinárodných štandardov?

Eva Sabajová

prezidentka

Digital Health Slovakia a HL7 Slovakia

Franz Leisch

Chief Digital Officer

Praevenire - Forum zdravia, Rakúsko

Jakub Jamnický

vedúci technickej komisie

HL7 Slovakia

14.15 – 14.30
Prestávka
14.30 – 16.00

Digitál pre pacienta

Digitálne technológie majú potenciál výrazne zlepšiť diagnostiku i liečbu. Aké skúsenosti majú slovenské pracoviská z ich z praktického využitia? Aké podmienky treba vytvoriť, aby nové digitálne technológie priniesli skutočnú hodnotu pre pacienta?
• Roboty – robotické operácie, dávkovanie liekov
• Umelá inteligencia – aplikácie v riadiacich procesoch a diagnostike
• Rozšírená a virtuálna realita – vzdelávanie a tréning, využitie pri zložitých operačných zákrokoch

Miriam Lapuníková

generálna riaditeľka,

FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica

Beáta Saal

projektová manažérka strategického plánovania

DÔVERA zdravotná posiťovňa

Jaroslav Šimo

prezident

Slovenská lekárska komora

Marián Šóth

Prezident

Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republiky

Rastislav Karbas

generálny riaditeľ

PROSOFT Košice

PARTNERSTVO

BRANDING

Máte záujem podujatie podporiť a zapojiť sa do obsahu?

Partneri

Hlavný partner

Partner

Usporiadateľ

UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

PARKOVANIE
Účastníci konferencie môžu parkovať v hotelovej garáži (3 eur/h alebo 20 eur/deň) | na vonkajšom hotelovom parkovisku (2 eur/h alebo 10 eur/deň) | v okolí hotela v nákupnom centre Avion alebo Ikea.
UBYTOVANIE
Kontakt: Edita Fülöpová | M. +421 914 328 801 | [email protected]

Navštívte naše eventy

SME konferencie vytvárajú nezávislú platformu na zdieľanie poznatkov a skúseností z rôznych oblastí spoločenského i ekonomického života. Cieľom je mapovať najnovšie trendy a účastníkom poskytnúť komplexný pohľad na jednotlivé témy. Zároveň sa vytvára užšie prepojenie redakcie a partnerov s čitateľmi denníka SME. SME konferencie organizujú odborné konferencie, semináre, fóra a ďalšie diskusné formáty. Ako eventová agentúra sa tiež venujú odborným podujatiam a spoločensko-športovým eventom podľa potrieb klientov.

Aktuálne témy

Bezchybná organizácia

Kvalitní speakri

Súčasť skupiny SME