riaditeľ
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou
Nájde digitalizácia zdravotníctva jasnú a dlhodobú stratégiu?
Experti tvrdia, že do slovenského zdravotníctva tečie dostatok financií. Tak ako je možné, že chýbajú skoro všade? Nie je jednou z hlavných príčin naše zaostávanie v digitalizácii, ktorej hlavným zmyslom je efektívne využívanie zdrojov? Každý nový minister prichádza s vlastnou predstavou i vlastnými záujmami a keďže sa striedajú v polročných intervaloch, výsledkom sú len chaotické zmeny.
Ministri sa radi fotografujú pri otváraní rekonštruovaných pavilónov a oddelení, lenže modernizácia zdravotníctva nie je len o nových budovách. V našej situácii je nevyhnutnou podmienkou schopnosť využiť digitálne nástroje, ktoré prinášajú efektívnejšie procesy, generujú lepšie dáta pre rozhodovanie, sledujú využívanie zdrojov a skvalitňujú diagnostiku i liečbu. To všetko ale vyžaduje čosi, čo nám dlhodobo chýba – premyslenú stratégiu a manažment, schopný ju naplniť a zapojiť všetkých dôležitých hráčov v zdravotníctve.
Moderátorom konferencie je Tomáš Szalay, zdravotnícky expert, poslanec NR SR
Líder stále chýba
Pred rokom rezort zdravotníctva uvažoval o možnosti postaviť štátne eZdravie odznovu, pretože v aktuálnej podobe sa zdalo neopraviteľné. V akej situácii sme dnes? Nemáme žiadnu víziu a vlastne môžete byť radi, že štátne digitálne zdravie ako-tak funguje, aj keď skôr „silou vôle“. Otázkou je dokedy...
Zdravotníctvo už najmenej 15 rokov hľadá svojho „digitálneho lídra“, ktorý by priniesol zmysluplnú stratégiu a prevzal zodpovednosť za jej plnenie. Podarí sa to tímu okolo ministerky Zuzany Dolinkovej a jej novým štátnym manažérom?
riaditeľ
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou
Centrálny NIS a ďalšie chiméry
Na konci budúceho roka by sme sa mali dočkať veľkej zmeny – podľa záväzku z Plánu obnovy by malo takmer dvadsať najväčších štátnych nemocníc prejsť na centrálny informačný systém. Máme šancu túto úlohu splniť alebo dopadne ako ďalšie naše záväzky v zdravotníctve – predefinovaním alebo posunom termínov? Prečo sa v Českej republike vydali opačnou cestou a v rámci decentralizácie masívne investujú do IS nemocníc? Ako sú na tom slovenské nemocnice a je vôbec šanca poprepájať ich dožívajúce NIS? Aké skúsenosti majú s integráciou súkromné nemocničné siete, ktoré sú aj v tejto oblasti o kus ďalej pred štátom?
Chief Information Officer
Penta Hospitals a ProCare
Národné centrum elektronizácie zdravotníctva
Ministerstvo zdravotníctva Českej republiky
Healthcare Business Unit Director
Asseco Central Europe
štátny tajomník
Ministerstvo zdravotníctva SR
Slovensko v európskej sieti
Európsky parlament v apríli odhlasoval nariadenie o vytvorení európskeho priestoru pre zdravotné údaje (EHDS). Nevyhnutným predpokladom bude vysoký stupeň interoperability a bezpečná výmena digitálnych údajov medzi zdravotníckymi IS v členských krajinách. Komunikačné štandardy pre výmenu zdravotnej dokumentácie poskytuje globálna organizácia HL7 International. Vo svete je najrozšírenejšia a koncom minulého roka vzniklo jej slovenské zastúpenie pri OZ Digital Health Slovakia. Aké najväčšie výzvy na Slovensku z pohľadu interoperability vidia jeho predstavitelia? Aké skúsenosti a prínosy majú v susednom Rakúsku po takmer 15 rokoch zavádzania jednotných medzinárodných štandardov?
prezidentka
Digital Health Slovakia a HL7 Slovakia
Chief Digital Officer
Praevenire - Forum zdravia, Rakúsko
vedúci technickej komisie
HL7 Slovakia
Digitál pre pacienta
Digitálne technológie majú potenciál výrazne zlepšiť diagnostiku i liečbu. Aké skúsenosti majú slovenské pracoviská z ich z praktického využitia? Aké podmienky treba vytvoriť, aby nové digitálne technológie priniesli skutočnú hodnotu pre pacienta?
• Roboty – robotické operácie, dávkovanie liekov
• Umelá inteligencia – aplikácie v riadiacich procesoch a diagnostike
• Rozšírená a virtuálna realita – vzdelávanie a tréning, využitie pri zložitých operačných zákrokoch
projektová manažérka strategického plánovania
DÔVERA zdravotná posiťovňa
prezident
Slovenská lekárska komora
Prezident
Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republiky
generálny riaditeľ
PROSOFT Košice
Možností máte viac
Máte záujem podujatie podporiť a zapojiť sa do obsahu?
SME konferencie vytvárajú nezávislú platformu na zdieľanie poznatkov a skúseností z rôznych oblastí spoločenského i ekonomického života. Cieľom je mapovať najnovšie trendy a účastníkom poskytnúť komplexný pohľad na jednotlivé témy. Zároveň sa vytvára užšie prepojenie redakcie a partnerov s čitateľmi denníka SME. SME konferencie organizujú odborné konferencie, semináre, fóra a ďalšie diskusné formáty. Ako eventová agentúra sa tiež venujú odborným podujatiam a spoločensko-športovým eventom podľa potrieb klientov.
Aktuálne témy
Bezchybná organizácia
Kvalitní speakri
Súčasť skupiny SME