Zelená vízia pre Slovensko XVIII

Vízia europoslancov na dekarbonizáciu Slovenska

  • 10:00 - 11:30
  • 19.04.2024
  • Európske informačné centrum, Bratislava, Palisády 29, Bratislava

 

Dôležitou témou volieb do európskeho parlamentu bude akcelerácia cieľov pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality. Vo voľbách sa bude rozhodovať o pokračujúcom zelenom smerovaní Európskej únie. Tak ako sa súčasná európska komisia a parlament zapíšu do dejín prijatím Európskej zelenej dohody a zmenou legislatívnych opatrení, známou pod názvom Fit for 55, tak aj nový parlament bude stáť pred dosahovaním nových cieľov, a to -90% emisií skleníkových plynov do roku 2040.

Na to, aby sme vedeli dosiahnuť cieľ do roku 2040, bude zrejme potrebné prijať ďalší balík opatrení. Slovensko môže hlasovať za 15 zástupcov, ktorí za nás budú ovárať tému klimatických riešení a zároveň presadzovať náročné rozhodnutia. Slovensko nie je lídrom v klimatických politikách a už len príprava strategických energeticko-klimatických plánov je kritizovaná zo strany Európskej komisie za svoje nízke ciele v oblasti obnoviteľných zdrojov.

Ďalšia zo série diskusií o Zelenej vízii pre Slovensko sa bude venovať týmto nosným témam:

  • Navrhujú kandidáti „zvoľniť“ alebo pokračovať v ambíciách súčasného parlamentu?
  • S akou víziou prichádzajú do volieb pre konkurencieschopnosť nášho hospodárstva?
  • Ako vidia financovanie pre zelené priority pri plánovaní nového dlhodobého rozpočtu EÚ, ktorý sa bude v nadchádzajúcom období pripravovať na roky 2028 – 2034?
  • Ako vnímajú nastávajúci tlak zo strany priemyslu (Antverpská deklarácia) na riešenia klimatickej zmeny kandidáti na europoslancov?
  • Aké sú ich postoje k diskutovaným opatreniam ohľadom zvýšenie zapojenia OZE a zdvojnásobenie energetickej efektívnosti do roku 2030?

Hostia:

Michal Kiča – politik, enviromentálny právnik

Pôsobil ako štátny tajomník na Ministerstve životného prostredia Slovenskej republiky vo vláde Eduarda Hegera, predtým zastával post generálneho riaditeľa sekcie legislatívy a práva. Michal Kiča je absolventom práva na Univerzite Komenského v Bratislave. Je spoluautorom prvého komentára k zákonu o ochrane prírody a krajiny a viacerých odborných príspevkov, zameraných na právo životného prostredia. Poskytoval právne poradenstvo v konaniach na ochranu životného prostredia. Okrem iného presadil reformu národných parkov, nový zákon o ovzduší a inovatívne zálohovanie plastových fliaš a plechoviek. 

Karol Galek – energetik, geológ a politik

Bývalý štátny tajomník Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky v rokoch 2020 až 2023. V rokoch 2016  – 2020 bol poslancom Národnej rady Slovenskej republiky za stranu SaS. Vyštudoval hydrogeológiu a inžiniersku geológiu na Slovensku a Obnoviteľné zdroje v strednej a východnej Európe vo Viedni. Pôsobil ako projektový manažér pri príprave projektov využívajúcich solárnu energiu a ako analytik vývoja projektov pre Enel North Amerika v Massachusetts.

Branislav Ondruš –  štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR

Slovenský politik, bývalý poslanec Národnej rady SR, kde zastával funkciu podpredsedu Výboru NR SR pre sociálne veci a člena Výboru NR SR pre európske záležitosti. V minulosti pôsobil ako riaditeľ Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR, ako moderátor spravodajskej relácie Noviny na JOJ-ke ako aj televíznych novín v televízii Markíza. V máji 2020 sa stal predsedom Aliancie pre sociálnu ekonomiku na Slovensku a od roku 2021 pôsobí ako poradca pre Delegáciu Európskej únie v Republike Severné Macedónsko.

Martin Hojsík  – podpredsedu Európskeho parlamentu

Slovenský politik a aktivista, odborník na životné prostredie. Od roku 2019 pôsobí ako poslanec Európskeho parlamentu v liberálnej frakcii Obnovme Európu. Je členom výboru ENVI (životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín), a náhradníkom vo výboroch ITRE (priemysel, výskum a energetika) a BUDG (rozpočet). Jeho prioritami sú klimatická zmena, ochrana biodiverzity a zvierat, regulácia nebezpečných chemických látok, a presadzovanie bezpečných a zdravých potravín. Pôsobí tiež ako podpredseda hnutia Progresívne Slovensko so zameraním na životné prostredie a trvalú udržateľnosť. V minulosti pracoval na rôznych pozíciách v mimovládnych organizáciách Four Paws, ActionAid a Greenpeace.

Moderuje: Eva Mihočková


« Hlavným cieľom Zelenej vízie pre Slovensko je otvoriť širšiu odbornú diskusiu o našej – klimatickou zmenou poznačenej budúcnosti naprieč sektormi. Chceme dať slovo nielen expertom v oblasti životného prostredia a zmeny klímy, ale napríklad aj ekonómom, energetikom, politológom, sociológom, demografom, predstaviteľom biznisu aj občianskeho sektora. 

Podujatie organizujeme pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej a v spolupráci so Slovenskou klimatickou iniciatívou.»

Pýtajte sa otázky cez SLIDO#SKI24, prípadne naskenujte QR kód

Sociálne siete

Navštívte naše eventy

SME konferencie vytvárajú nezávislú platformu na zdieľanie poznatkov a skúseností z rôznych oblastí spoločenského i ekonomického života. Cieľom je mapovať najnovšie trendy a účastníkom poskytnúť komplexný pohľad na jednotlivé témy. Zároveň sa vytvára užšie prepojenie redakcie a partnerov s čitateľmi denníka SME. SME konferencie organizujú odborné konferencie, semináre, fóra a ďalšie diskusné formáty. Ako eventová agentúra sa tiež venujú odborným podujatiam a spoločensko-športovým eventom podľa potrieb klientov.

Aktuálne témy

Bezchybná organizácia

Kvalitní speakri

Súčasť skupiny SME