Head of Economic Analyses Section
Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku
Kríza by mohla naštartovať transformáciu energetiky
Rok 2024 bude pre slovenskú energetiku kľúčový. Moci sa ujme nová vláda a pustí sa do riešenia krízy s energiami, na prvom mieste s dôsledkami vysokých cien, čo najmä v prípade domácnosti nebude ľahká úloha. Napriek tlaku populistov by si mala zachovať racionálny pohľad, neimprovizovať a začať pripravovať rozumné koncepcie s výhľadom aspoň na dve desaťročia. Kríza odhalila naše slabiny a nezdravé závislosti a aj európske trendy vyžadujú, aby sme plánovali dlhodobo. Schyľuje sa k potrebe transformovať slovenskú energetiku na nové, náročnejšie časy.
Na tradičnej konferencii Smart energetika zhodnotíme aktuálnu situáciu v sektore, prediskutujeme skúsenosti z krízy a na konkrétnych príkladoch ukážeme, ako ju prekonať s čo najmenšími stratami. Hovoriť budeme aj o výhľadových cieľoch, nevyhnutných pre zlepšenie kondície sektora a jeho prípravu na budúcnosť.
Prichádza rok pravdy
Head of Economic Analyses Section
Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku
Energie-portal.sk
Priemysel avizuje, že kvôli cenám energií stráca schopnosť konkurovať zahraničiu a začína optimalizovať pracovné miesta či presúvať časť výroby zo Slovenska. Dožaduje sa kompenzačných schém a podpory štátu, ktorá by ho udržala nad vodou. Po záchrannom kolese volajú aj domácnosti. Vzhľadom na rapídny nárast rozpočtového deficitu však možno na plošnú štátnu podporu zabudnúť. Príde len pre ohrozené skupiny a aj preto treba čo najskôr v legislatíve zadefinovať energetickú chudobu. Ako s energetickou krízou ďalej bojovať? V predvolebnej kampani zaznelo veľa silných vyhlásení, vláda ale bude musieť hľadať racionálne riešenia. Len dotácie stačiť nebudú – všetky systémové kroky a investície by mali smerovať ku stabilizácii situácie a posilňovaniu kapacity zdrojov i prenosovej sústavy.
Udržateľné riešenia pre samosprávy
projektový manažér
Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE
Klaster energetických komunít Slovenska (KEKS)
predseda správnej rady
Asociácia geotermálnej energie Slovenska
OZ Partnerstvo pre MAS Dolný Liptov
ENERKOM Liptov
Pre samosprávy boli uplynulé tri roky tvrdou skúškou a vyššie náklady na energie boli ďalšou ranou pre ich rozpočty. Štátne dotácie v tejto sfére nie sú dostatočné a vlastne nie sú ani trvalým riešením – to majú samosprávy z veľkej časti vo vlastných rukách. Ide o obnoviteľné zdroje, ktoré sa dnes stávajú ekonomickou nevyhnutnosťou. Možno sa raz dočkáme aj vzniku energetických komunít, konceptu, ktorý je stále atraktívnejší v zahraničí. Tam ho zväčša manažujú s účasťou samospráv a vďaka decentralizovej výrobe a spotrebe elektriny sú obce často úplne sebestačné a nezávislé od cien komodít či energií. Tlak samospráv by tak mohol smerovať na tvorbu rozumných koncepcií využitia obnoviteľných zdrojov, ďalšie odstraňovanie prekážok, ako aj podporu z národných a európskych fondov. V tom by si so zodpovednou vládou mohli porozumieť.
Elektromobily chcú novú energiu
riaditeľ
Slovenská asociácie pre elektromobilitu (SEVA)
Head of Research and Development
združenie InoHub Energy
Už dnes je jasné, že mobilita sa stane dôležitým motorom ďalšej elektrifikácie. Rozhodnutím Európskeho parlamentu bude od roku 2035 možné v únii kúpiť nové auto len s nulovými emisiami, teda v podstate elektromobil. A hoci sa slovenská politika pustila do zákazu spaľovacích motorov s predvolebnou vervou, globálne trendy nezastaví. Tým skôr, že ani samotné automobilky nedávajú „spaľovákom“ dlhú budúcnosť. Zrýchlený prechod na elektromobilitu bude vyžadovať nový stupeň elektrifikácie s potrebnou infraštruktúrou aj ďalšími zdrojmi elektrickej energie. Elektromobily zároveň ponúkajú riešenia, ako ukladať energiu z obnoviteľných zdrojov, čo je podmienka pre rozvoj inteligentných sietí. Nič z toho nevznikne zo dňa na deň – potrebujeme mať preto jasno, čo všetko treba pripraviť a spraviť už dnes, aby sme boli o desať rokov schopní držať krok s modernizáciou európskej dopravy.
Úspory sú nevyhnutné
Už to znie ako klišé, ale naozaj najlacnejšiu energiou je tá, ktorú nespotrebujeme. Pri aktuálnych a zrejme aj budúcich cenách energie začínajú byť komplexné investície do úspor finančne zaujímavé. Školu alebo rodinný dom nielen zatepliť, ale vybaviť aj solárnymi panelmi. Budovy sú vôbec prvoradým cieľom – v Európskej únii sa na ich vykurovanie a chladenie použije vyše 40 všetkej vyrobenej energie. Čo je horšie, v priemerne 75 percent budov v Európe je energeticky neefektívnych. Na zelenú a energetickú obnovu budov smeruje celý rad štátnych podporných programov z európskych a domácich zdrojov. Týkajú sa rodinných domov, bytových domov, verených budov, pamiatok i budov na podnikanie... Niektoré výzvy meškali, o niektoré nebol záujem a pri ďalších sa vyčlenené zdroje rozchytali rekordne rýchlo. V akom stave je dnes realizácia podporných programov a ako sa darí plniť nastavené ciele? Bude Slovensko pokračovať v podpore aj po tom, čo minieme európske peniaze?
Vodík: Máme už reálne výsledky?
poradca ministra pre vodíkové technológie
Transformácia energetiky bude vyžadovať aj nové riešenia, ktoré sú dnes ešte len v štádiu vývoja. Príkladom sú vodíkové technológie – Európska komisia ráta, že vodík by mal v roku 2050 pokryť štvrtinu spotreby energie na kontinente. Pomohol by v snahe odstrihnúť sa od fosílnych palív, považuje sa za ekologický (v závislosti od spôsobu výroby) a podobne ako elektromobily umožňuje skladovať elektrinu. Slovensko vidí vo vodíkových technológiách veľkú príležitosť. Máme vodíkovú stratégiu, na jej naplnenie sú vyčlenené desiatky miliónov eur a výskumné kapacity spájajú svoj potenciál, aby posunuli vývoj o kus ďalej. Aké konkrétne výsledky a projekty sa už podarilo dosiahnuť? V akých oblastiach a v akom časovom horizonte môže vodík nahradiť iné zdroje energie na domácom trhu?/span>
Možností máte viac
Máte záujem podujatie podporiť a zapojiť sa do obsahu?
SME konferencie vytvárajú nezávislú platformu na zdieľanie poznatkov a skúseností z rôznych oblastí spoločenského i ekonomického života. Cieľom je mapovať najnovšie trendy a účastníkom poskytnúť komplexný pohľad na jednotlivé témy. Zároveň sa vytvára užšie prepojenie redakcie a partnerov s čitateľmi denníka SME. SME konferencie organizujú odborné konferencie, semináre, fóra a ďalšie diskusné formáty. Ako eventová agentúra sa tiež venujú odborným podujatiam a spoločensko-športovým eventom podľa potrieb klientov.
Aktuálne témy
Bezchybná organizácia
Kvalitní speakri
Súčasť skupiny SME