Smart energetika 2022

Vláda našla peniaze. Dostanú sa k firmám?

 

Energetika je v kríze. Ruská invázia na Ukrajinu zaskočila Európu a ukázala, aký omyl bolo spoliehať sa na ruské energetické zdroje. Strategickou prioritou sa stalo čo najrýchlejšie zbavenie sa tejto závislosti a nahradenie ruských surovín inými zdrojmi. Neistota núti štáty Európskej únie začať výrazne šetriť a zima preverí ich súdržnosť a solidaritu.
Slovensko potrebuje európske riešenie alebo aspoň európske peniaze, inak podľa vlády E. Hegera hrozí ekonomike kolaps. Napokon prišla s vlastným riešením, ktoré je však podmienené prijatím štátneho rozpočtu. A to nie je celkom isté.

Nech to dopadne akokoľvek, isté je, že zima a celý ďalší rok budú náročné pre všetkých. Ceny budú kolísať, ale určite sa nevrátia na predkrízové úrovne. Budeme šetriť, šetriť a šetriť…. A snáď dokážeme využiť krízu aj ako príležitosť na rozvoj obnoviteľných zdrojov, pretože bez nich sa od závislosti na Rusku neoslobodíme.

Nestihli ste prvý ročník konferencie SMART ENERGETIKA 2021? Pozrite si záznam:

Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu konferencie.


REGISTRÁCIA:

Účasť bez videozáznamu – 139 EUR bez DPH
Účasť s videozáznamom – 160 EUR bez DPH

Storno podmienky:
21 – 15 dní pred podujatím = 50 % účastníckeho poplatku
14 – 7 dní pred podujatím = 80% účastníckeho poplatku
6 dní – den podujatia = 100% účastníckeho poplatku

Sociálne siete

Program

8.00 - 9.00

Registrácia účastníkov

9.00 - 10.30

Po ruskej invázii je všetko inak

Trh s energiami zlyhal – ceny vystrelili do rekordných výšok, viacerí dodávatelia skončili a firmy nielen v energeticky náročných sektoroch ohlasujú obmedzenie a dokonca zastavenie výroby. S napätím sledujeme stav zásob zemného plynu i ropy, ich dodávky a hľadáme nové trasy i alternatívne zdroje. Ako pomôže odberateľom štát? Na ceste je viacero opatrení, ktoré by neplánované príjmy tohtoročného rozpočtu vrátili späť do ekonomiky. Ministerstvo hospodárstva pripravuje schémy pomoci pre odberateľov energií, firmy by mohli získať deväťsto miliónov eur. Bude to stačiť? Akých prekvapení sa ešte dočkáme? Čo dokáže zvládnuť Slovensko vlastnými silami a aké opatrenia na zvládnutie energetickej krízy pripravuje Európska únia?

Peter Dovhun

generálny riaditeľ

Slovenská elektrizačná prenosová sústava

Stanislav Janiš

predseda predstavenstva

Slovenský zväz výrobcov tepla

Marcel Vrátný

generálny riaditeľ

MH Teplárenský holding

Zdeněk Čech

vedúci tímu ekonomických analýz

Zastúpenie EK na Slovensku

Rastislav Hanulák

Managing Partner

Capitol Legal Group

10.30 - 11.00
Prestávka
11.00 - 12.30

Ako usporiť energie i rozbehnúť vlastné výroby energií

Najlacnejšia energia je tá, ktorú neminieme. Okrídlený bonmot získal nový náboj v situácii, kde máme problém, z čoho energiu vyrobiť. O úsporách sa nediskutuje, diktujú ich ceny aj administratívne nariadenia. Šetriť musia všetci – domácnosti, firmy, samospráva aj štátne úrady. Kde ešte nájsť nízko rastúce ovocie, aby sme spotrebu dokázali skresať už v najbližšom čase? Aký prístup zvoliť pri strednodobých a dlhodobých zmenách energetického hospodárstva vo firmách a budovách, ktoré sú najväčším žrútom energie? Aké riešenia sa osvedčili a čo ponúkajú moderné technológie? Čo sa oplatí viac – nákup nových energeticky úspornejších technológií alebo budovanie vlastných zdrojov energií? Ako sa firmy chystajú na rozbeh väčších vlastných výrob energií?

Petr Bláha

generálny riaditeľ

Duslo Šaľa a.s.

Richard Duda

generálny riaditeľ

Tauris Group

Matúš Jančura

konateľ

Farma Babindol

Florián Kevický

CEO

Ipesoft

Ľubomír Czaja

Systémy automatizačnej techniky

Siemens

Juraj Petrovič

Applications manager

Messer Tatragas

12.30 - 13.30
Obed
13.30 - 15.00

Pomôžu nám obnoviteľné zdroje?

Zelená energia má okrem tradičných výhod ďalší neoceniteľný prínos – nie je z Ruska. Plán obnovy počíta na Slovensku s výstavbou nových obnoviteľných zdrojov (OZE) a modernizáciu existujúcich. Pôvodne sa rátalo s 226 miliónmi eur a pripravovali sa výzvy. Zmenil sa pohľad na OZE po vypuknutí krízy? Máme vôbec účinné stratégie na ich ďalší rozvoj? Na masívnejší nástup OZE treba pripraviť aj elektroenergetické siete a k dispozícii sú aj zdroje z Plánu obnovy. Ako sa využijú a aké ďalšie riešenia pripravujú distribučné spoločnosti na zvýšenie flexibility sietí a uskladnenie energie z OZE? Existujú možnosti, aby aj na Slovensku vznikali energeticky nezávislé obce či menšie regióny?

15.00 - 15.15
Prestávka
15.15 - 16.15

Čo sa stane s vodíkom?

Vodík nám nepomôže v budúcom roku, ani v najbližích piatich... Napriek tomu má šancu významne prispeť k dosiahnutiu klimatickej neutrality Slovenska do roku 2050. Vyrazia vodíkové technológie na naše cesty a železnici a budú k dispozícii aj priemyselným podnikom, aby budovali vlastné elektrolyzéry a elektrárne na vodík? Prežije vodíková stratégia rozpad vládnej koalície a nehrozí, že nové vedenie MH SR zreviduje zámer podporiť vývoj vodíkových technológií miliardou eur z európskych zdrojov?

Prof. Juraj Sinay

poradca ministra pre vodíkové technológie

Partneri

Usporiadateľ

Generálny partner

Partneri

Mediálni partneri

Navštívte naše eventy

SME konferencie vytvárajú nezávislú platformu na zdieľanie poznatkov a skúseností z rôznych oblastí spoločenského i ekonomického života. Cieľom je mapovať najnovšie trendy a účastníkom poskytnúť komplexný pohľad na jednotlivé témy. Zároveň sa vytvára užšie prepojenie redakcie a partnerov s čitateľmi denníka SME. SME konferencie organizujú odborné konferencie, semináre, fóra a ďalšie diskusné formáty. Ako eventová agentúra sa tiež venujú odborným podujatiam a spoločensko-športovým eventom podľa potrieb klientov.

Aktuálne témy

Bezchybná organizácia

Kvalitní speakri

Súčasť skupiny SME