Smart City Summit 2020

Mestá chcú zosilnieť a zmúdrieť

  • 09:00 - 14:45
  • 24.11.2020
  • SME konferencie, Bratislava

 

Slovensko ani po tridsiatich rokoch nebolo schopné dokončiť komplexnú reformu verejnej správy. Dôsledky nás dostihli. Patríme medzi štáty s najvyššou mierou regionálnych rozdielov v Európskej únii, regióny najmä na východe sa vyľudňujú a mnohé mestá strácajú konkurencieschopnosť. Mestá sa nevymanili z područia centrálnej vlády a chýbajú im efektívne nástroje na autonómny rozvoj.

To všetko v čase, keď Európa podporuje mestské regióny, pretože v nich vidí motor prosperity a vo svete vznikajú rôzne riešenia, ako zvýšiť potenciál miest. Už roky sa presadzuje koncept Smart City, ktorý využíva najnovšie digitálne technológie. Ale slovenské mestá sa nepomôžu spoliehať len na inteligentné softvéry, pre koncepčný rozvoj potrebujú oveľa viac.

Diskusiu môžete sledovať v pohodlí domova či z kancelárie cez youtube kanál denníka SME na linke https://youtu.be/YOd19_afY-I

Do diskusie sa budete môcť zapojiť cez sli.do s použitím event kódu #sme.

Čakanie na reformu
9.30 – 11.00 h

V mestách a regiónoch je ukrytý obrovský potenciál. Ak by sa ho podarilo uvoľniť, podľa odhadov OECD by sa na Slovensku skokovo zvýšilo HDP najmenej o desať percent. Našim problémom je prílišná centralizácia verejnej správy a slabé kompetencie samosprávy. Vláda síce sľubuje rozvoj regiónov, no doterajšie kroky skôr naznačujú, že samosprávu pritom nevníma ako prirodzeného partnera. Dočkáme sa pokračovania reformy verejnej správy, ktorá by mestám a regiónom dala viac kompetencií a finančnej autonómie? Zmení sa územnosprávne usporiadanie tak, aby podporilo lepšiu správu a rozvoj regiónov. A čo všetko treba urobiť, aby bola reforma úspešná a priniesla očakávané výsledky?

Eduard Heger, podpredseda vlády a minister financií SR (pozvaný)
Ivan Mikloš, prezident MESA 10, bývalý podpredseda vlády a minister financií SR
Richard Rybníček, primátor Trenčína a prezident Únie miest Slovenska

Dostupné bývanie
11.30 – 12.30 h

Európska únia považuje za mesto sídlo s vyše 50-tisícami obyvateľov, takže na Slovensku nemáme viac ako desať plnokrvných miest. Slovensko je prevažne vidiecka krajina a presun obyvateľov z miest naďalej pokračuje. Znižuje sa tak ich potenciál, aby zostali motorom spoločenského a ekonomického rozvoja. Základnou podmienkou obratu je zlepšenie kvality života s mestách, predovšetkým ponuka bývania. Aktuálne je však bytov nedostatok s developeri neočakávajú, že situácia sa tak skoro zlepší. Možnosti bývania zhoršuje aj fakt, že nájomné alebo takzvané mestské či obecné byty tvoria u nás len šesť percent. Mestá s viac ako 50-tisíc obyvateľmi ich prakticky nevyužívajú. Ako sa chcú rozvíjať, keď si nedokážu udržať obyvateľov a prilákať nových?

Katarína Bruncková, štátna tajomníčka Ministerstva dopravy a výstavby SR
Budovy pre budúcnosť
Tomáš Abel, primátor Brezna
Radek Pšenička, riaditeľ biznis developmentu, YIT Slovakia

Inšpirácie pre budúcnosť
13.30 – 14.45 h

Zlá doprava, hluk a nezdravé ovzdušie, miznúce verejné priestory, to všetko vyháňa obyvateľov miest do okolitých obcí. Niektorí primátori sa pustili do riešenia týchto otázok a nechýba im stratégia, odvaha i podpora komunít. Rozvíjajú rôzne koncepcie – kým Smart City sa sústreďuje na infraštruktúru a správu mesta cez moderné technológie, Happy City kladie dôraz na vzťah k mestu, synergie a kreativitu obyvateľov. Otázok na riešenie je veľa: od modernej mobility cez udržateľnú energetiku, cirkulárnu ekonomiku až po prehlbovanie lokálnej demokracie. Aké riešenia možno využiť hneď teraz?

Miroslav Kollár, primátor Hlohovca, poslanec NR SR,
Marek Modranský, predseda Inštitútu verejnej dopravy, Banská Bystrica
Miroslav Pikus, freelancer, člen neformálneho spolku e-tika.sk
Igor Wzoš, predseda predstavenstva, Slovak Smart City Cluster


Organizátor si vyhradzuje právo na zmeny v témach a programe konferencie.

Sociálne siete

Fotogaléria

Partneri

Usporiadateľ

Generálny partner

Mediálni partneri

Navštívte naše eventy

SME konferencie vytvárajú nezávislú platformu na zdieľanie poznatkov a skúseností z rôznych oblastí spoločenského i ekonomického života. Cieľom je mapovať najnovšie trendy a účastníkom poskytnúť komplexný pohľad na jednotlivé témy. Zároveň sa vytvára užšie prepojenie redakcie a partnerov s čitateľmi denníka SME. SME konferencie organizujú odborné konferencie, semináre, fóra a ďalšie diskusné formáty. Ako eventová agentúra sa tiež venujú odborným podujatiam a spoločensko-športovým eventom podľa potrieb klientov.

Aktuálne témy

Bezchybná organizácia

Kvalitní speakri

Súčasť skupiny SME