Rodinný biznis 2021

Ako môžu rodinné firmy ľahšie prejsť koronakrízou

  • 10:00 - 13:30
  • 11.05.2021
  • Online, Slovensko

 

Rodinné firmy patria k najstabilnejším zamestnávateľom a sú doslova chrbtovou kosťou každej ekonomiky. Na rozdiel od nadnárodných spoločností totiž nehrozí, že presunú biznis do regiónov s lacnejšou pracovnou silou.

Práve po troch desaťročiach ponovembrového podnikania pod prvou generáciou zakladateľov mnohé slovenské firmy aktuálne stoja pred kľúčovou otázkou – ako odovzdať podnik ďalej do rúk potomkov či spoľahlivých manažérov, ktorí ich budú pre rodinu spravovať aj naďalej. Nezvládnutie tohto procesu nemusí byť kritické len pre samotnú firmu, ale pri systémovom zlyhávaní aj pre celú ekonomiku.

Diskusiu bude možné sledovať bezplatne a bez nutnosti registrácie na Youtube kanále Denníka SME.

Ako zvládnuť nástupníctvo a ako tomu môže napomôcť aj vláda

Možno sa zdá triviálne hovoriť o tom, ako pritiahnuť deti do rodinnej firmy alebo ako odovzdať nástupcom skúsenosti i kontakty. Prípady mnohých skrachovaných spoločností však hovoria o opaku. V tomto čase navyše všetky tieto procesy komplikuje koronakríza. Firmy sa viac orientujú na holé prežitie a dlhodobejšie perspektívy odsúvajú nabok. Nástupníctvo však rozhodne netreba ignorovať.

Hovoriť budeme aj o výbere nového lídra a ako rozdeliť právomoci vo firme. Rovnako však aj zakladateľ musí vedieť zvládnuť odchod, aby sa nová generácia mohla naozaj presadiť. O všetkých týchto procesoch budú hovoriť na základe svojich osobných skúseností konkrétne podnikateľské rodiny.

Dotkneme sa aj špecifickej podpory, ktorú pre rodinné firmy prijala alebo plánuje prijať nová vláda. Aká bude vlastne slovenská definícia rodinného podnikania a ako chce vláda rodinným firmám pomôcť po koronakríze.

Rozhodujúce mechanizmy pre udržanie celistvosti rodinného majetku

Nájsť pre firmu nových lídrov je len začiatok budovania úspešného rodinného podniku. Dôležité sú tiež právne aspekty medzigeneračného presunu firmy i majetku, ako rozdeliť firmu medzi viacero detí, ak nie všetky rovnako prispievajú k jej rozvoju. Myslieť treba aj na ďalšie stránky – ako predísť tomu, aby jeden člen rodiny nepodviedol ďalších a aby sa v majetkových sporoch celá firma nerozpadla.

Jednou z ciest udržania celistvosti rodinného podnikania je spravovanie majetku pod osobitnými fondmi. Bude nás preto zaujímať, čo chystá štát v oblasti zakladania zvereneckých fondov.

Odborníci predstavia celú právnu prípravu – kedy s ňou začať, čo všetko zahŕňa a na čo nezabudnúť. Vyspovedáme aj ministerstvo financií, čo chystá v daniach pre najbližšie obdobie. Do života rodinných firiem môže totiž výrazne zasiahnuť zavedením dane z dedičstva a darovania.

Je vôbec možné firmu nechať v rodine len po tzv. pokrvnej línii? Čo predmanželské zmluvy a slovenské zastarané podmienky pre dedenie? Ministerstvo spravodlivosti už pracuje na zmenách a novinkách, na podrobnosti sa spýtame jeho odborníkov.

Nemožno tiež zabúdať, že v rodinných firmách sa okrem firiem dedia aj majetky. Ako je ideálne spravovať nehnuteľnosti, investície či umelecké diela, kým si ich neprevezmú potomkovia, a kedy ich do sveta financií začať zasväcovať?

Sociálne siete

Program

12.00 – 13:30

Rozhodujúce mechanizmy pre udržanie celistvosti rodinného majetku:

Lucia Žitňanská

vedúca pracovnej skupiny

pre rekodifikáciu práva obchodných spoločností

Vladimír Sirotka

prezident

Slovenská asociácia malých podnikov

Xénia Makarová

moderátorka

Nadácia Zastavme korupciu

Spíkri

Ján Oravec

štátny tajomník

Ministerstvo hospodárstva SR

Zuzana Gumánová

predseda predstavenstva

Vamex Košice

Pavol Konštiak

zakladateľ a konateľ

KON-RAD

Lucia Žitňanská

vedúca pracovnej skupiny

pre rekodifikáciu práva obchodných spoločností

Michal Šubín

managing partner

Subin & Partners

Vladimír Sirotka

prezident

Slovenská asociácia malých podnikov

Fotogaléria

Partneri

Usporiadateľ

Partner

Navštívte naše eventy

SME konferencie vytvárajú nezávislú platformu na zdieľanie poznatkov a skúseností z rôznych oblastí spoločenského i ekonomického života. Cieľom je mapovať najnovšie trendy a účastníkom poskytnúť komplexný pohľad na jednotlivé témy. Zároveň sa vytvára užšie prepojenie redakcie a partnerov s čitateľmi denníka SME. SME konferencie organizujú odborné konferencie, semináre, fóra a ďalšie diskusné formáty. Ako eventová agentúra sa tiež venujú odborným podujatiam a spoločensko-športovým eventom podľa potrieb klientov.

Aktuálne témy

Bezchybná organizácia

Kvalitní speakri

Súčasť skupiny SME