Reality Summit 2024

Svitá nádej na oživenie realitného trhu?

 

Uplynulé obdobie v odvetví real estate bolo trochu nudné z pohľadu nových projektov, no veľmi živé v oblasti krízového manažmentu. Popri dramatickom medziročnom poklese predajov a stiahnutia značného objemu peňazí z obehu bolo potrebné hľadať všemožné rezervy. Či už na úrovni projektov, operatívnych nákladov alebo chodu firiem. Obdobie hojnosti sa rýchlo zmenilo na obdobie skromnosti. Ak by sme hľadali najčastejšie skloňované slovné spojenie, asi by vyhralo „cash flow“.

Možno už tento rok očakávať oživenie alebo aspoň zastabilizovanie? Americká aj európska centrálna banka poľavujú v sprísňovaní menovej politiky a inflácia z rekordných čísel klesá na ciele definované centrálnymi bankármi. Dočkáme sa tento rok aj znižovania sadzieb? Podarí sa opätovne napumpovať peniaze do biznisu? Rok 2024 má pre realitný trh potenciál byť novým štartom, no veľa závisí od ekonomického a geopolitického vývoja vo svete.

 

Sociálne siete

Program

8.00 – 9.00
Registrácia účastníkov
9.00 – 9.45

Mimo našej kontroly. Ako svetová ekonomika ovplyvní reality.

Môžeme modelovať scenáre vývoja na realitnom trhu, ale aj tak trh najviac ovplyvní svetová ekonomika a to, ako sa bude vyvíjať. Po roku razantného zvyšovania sadzieb a “blbej” nálady možno vstupuje svet do pokojnejšieho ekonomického obdobia, no na druhej strane vysokého geopolitického napätie. Aby bolo možné predpokladať, čo sa stane v najbližších mesiacoch, je potrebné poznať riziká, ktoré svet čaká.

Anotácia

Politika a ekonomika vždy spolu úzko súviseli, v neistých a nestabilných časoch bude táto súvislosť ešte silnejšia. Po desaťročiach relatívnej stability sa rozkývala geopolitika a politika tak, ako už dlho nie. Čo sa dá očakávať v geopolitike na globálnej úrovni, v EÚ po eurovoľbách a voľbách v dôležitých európskych krajinách a čo u nás doma aj vo väzbe na globálne a európske geopolitické a politické výzvy a očakávania. Vplyv rastu geopolitického napätia, zelenej transformácie, demografického vývoja, spomaľovania Číny, nárastu populizmu na vývoj svetovej a európskej ekonomiky. Je možný návrat k lacným a neobmedzeným peniazom a k ďalšiemu rastu realitného trhu? Existujú aj pozitívne správy a očakávania? Ak áno, ktoré to sú a ako môžu ovplyvniť politiku, ekonomickú politiku a situáciu na trhu? Čo vieme a čo nevieme predvídať a prečo?

9.45 – 10.00
Prestávka
10.00 – 10.30

Čím dnes žiješ, realitný trh?

V akom stave je dnes realitný trh? Čo prežíva naprieč krajinami a čím žijú investori nielen na Slovensku, ale aj v okolí? Ako sa premieta vývoj vo svete do nehnuteľností? Aké sú úrokové sadzby a ich trendy u našich najbližších aj vzdialenejších susedov? Podľa doterajších skúseností sa dianie na západe a v Českej republike ukáže na našom domácom trhu o pol roka až rok. Pozrime sa na to, čo príde.

Pavol Hajdu

Head of Real Estate Fund Management

365.invest

10.30 – 10.55
Prestávka
10.55 – 12.00

Bude rok 2024 pre realitný trh ten prelomový?

Developeri po rokoch bezprecedentného predaja, prenájmu a lacných úrokových sadzieb v poslednom období viac skloňujú opatrnosť, trpezlivosť a vyčkávajú. Rok 2024 by mohol byť tým prelomovým, kde sa nahromadené financie z obdobia stopky nákupov premietnu do vyšších predajov celých projektov, investičných nákupov alebo bytov medzi koncovými zákazníkmi. Čo očakávajú a čím žijú developeri?

12.00 – 13.00
OBED
13.00 – 13.45

Office, retail, logistika a rekonštrukcie. Komerčné nehnuteľnosti to nemajú ľahké.

Rastúce yieldy, stagnujúce alebo len zľahka rastúce nájmy a veľká konkurencia. Komerčné nehnuteľnosti bojujú o zákazníka podobne ako zvyšok trhu, snáď s výnimkou segmentu logistiky. Ako sa hráčom na tomto trhu darí prefinancovať svoje zámery a kde ešte je priestor na trhu rásť?

13.50 – 14.50

CEO Talks

Kto sa dokáže rýchlo adaptovať novej situácii, ten v zložitom svete prinesie lepšie výsledky. Dostupnosť a ceny stavebných materiálov sa unormánili, rýchly rast úrokových sadzieb sa spomalil, rovnako aj inflácia. Majú dnes CEO dôvod na optimizmus?

14.50 – 15.10
Prestávka
15.10 – 16.00 

1on1 s primátorom Matúšom Vallom

Hlavné mesto si po dlhých rokoch buduje silnejšiu pozíciu na úrovni plánovania, novej výstavby, povoľovania stavieb prostredníctvom dostupných nástrojov. Buduje sa električka do Petržalky, rekonštruujú komunikácie, pripravujú územné plány zón a štúdie, nájomné bývanie. Aké plány a vízie má najvyšší predstaviteľ Bratislavy - primátor? Akým hráčom chce byť mesto na realitnom trhu? Čo všetko sa v hlavnom meste chystá?

UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

PARKOVANIE
Účastníci konferencie môžu parkovať v hotelovej garáži (3 eur/h alebo 20 eur/deň) | na vonkajšom hotelovom parkovisku (2 eur/h alebo 10 eur/deň) | v okolí hotela v nákupnom centre Avion alebo Ikea.
UBYTOVANIE
Kontakt: Edita Fülöpová | M. +421 914 328 801 | [email protected]

Partneri

Usporiadateľ

Navštívte naše eventy

SME konferencie vytvárajú nezávislú platformu na zdieľanie poznatkov a skúseností z rôznych oblastí spoločenského i ekonomického života. Cieľom je mapovať najnovšie trendy a účastníkom poskytnúť komplexný pohľad na jednotlivé témy. Zároveň sa vytvára užšie prepojenie redakcie a partnerov s čitateľmi denníka SME. SME konferencie organizujú odborné konferencie, semináre, fóra a ďalšie diskusné formáty. Ako eventová agentúra sa tiež venujú odborným podujatiam a spoločensko-športovým eventom podľa potrieb klientov.

Aktuálne témy

Bezchybná organizácia

Kvalitní speakri

Súčasť skupiny SME