Reality summit 2023

Nová realita po rokoch hojnosti

 

Po niekoľkých nezvyčajne hojných rokoch sa realitný trh, investori, banky aj kupujúci prebudili do novej reality. Keď niečo dlho rastie, možno očakávať, že príde stagnácia alebo pokles. Ale v čase makroekonomickej a politickej neistoty je ďalší vývoj ešte ťažšie predvídať ako kedykoľvek predtým. Po raste stavebných nákladov výrazne zdraželo aj bankové a ekvitné financovanie, zdraželi hypotéky pre ľudí a sprísnili sa podmienky.

To všetko viedlo k spomaleniu predaja bytov, aj zastaveniu prísunu nových developerských projektov na trh. Ani komerčnému segmentu sa nevodí ľahšie, nájmom akoby sa nechcelo rásť dosť na to, aby zohľadnili zdražujúce vstupy. Možno je dnes priestor na nájomné bývanie ešte väčší než predtým, pribudnúť môžu aj architektonické súťaže. Veľa závisí od toho, ako sa vyvinie svetová ekonomika a ako sa premietne do vývoja na Slovensku a v strednej Európe.

Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu konferencie.


REGISTRÁCIA
Cena účastníckeho poplatku s videozáznamom – 324 EUR bez DPH


UBYTOVANIE:
NH Bratislava Gate One, Ambrušova 7, 821 04 Bratislava
Cena ubytovania je 89€ štandard izba obsadená jednou osobou vrátane raňajok.
Kontakt: Edita Fülöpová, | M. +421 914 328 801 | [email protected]


PARKOVANIE:
Účastníci konferencie majú parkovanie za nižšie uvedené ceny:
– garáž: 3 eur/h alebo 20 eur/deň
– vonkajšie parkovisko: 2 eur/h alebo 10 eur/deň
V okolí je možnosť zaparkovať aj v nákupnom centre Avion alebo Ikea.


Storno podmienky:
21 – 15 dní pred podujatím = 50 % účastníckeho poplatku
14 – 7 dní pred podujatím = 80% účastníckeho poplatku
6 dní – den podujatia = 100% účastníckeho poplatku

Sociálne siete

Program

8.00 - 9.00

17. máj 2023

Registrácia účastníkov

9.00 - 10.30

Dostupnosť bývania – dovolí si ešte niekto kúpiť byt?

Vo všetkých ukazovateľoch dostupnosť bývania klesá. Úrokové sadzby hypoték rastú po niekoľkoročnom masívnom raste cien bývania. Zbrzdenie trhu s predajom bytov má za následok pomalšie predaje a nechuť developerov ísť do novej výstavby. Bude si ešte stredná vrstva kupovať byty? Aké má alternatívy? Nájomné bývanie, štátne nájomné byty? Je na tom Slovensko tak zle ako zvyšok CEE regiónu?

Peter Sekáč

štátny tajomník podpredsedu vlády SR

predseda predstavenstva Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania

Klaudia Drábiková

Riaditeľka odboru klientskych potrieb

Slovenská sporiteľňa

10.30 - 11.00
Prestávka
11.00 - 12.30

Financovanie projektov – kde zohnať peniaze?

Úroky z projektového aj ekvitného financovania išli výrazne nahor. Zdraželi dlhopisy, zdraželi vlastné zdroje, akcionári očakávajú vyšší výnos. Napriek zdanlivému spomaľeniu medziročných rastov inflácie ECB ženie úroky stále vyššie a nepomáhajú tomu ani odhady recesie alebo len mierneho rastu HDP na globálnej úrovni. Čo očakávajú financujúce banky a ekvitní partneri v najbližšom období? Ako sa bude vyvíjať makroekonomika?

12.30 - 13.30
Obed
14.30 - 15.00
Prestávka
15.00 - 16.30

Ako urýchliť rozvoj okolia Bratislavy?

Že vybavenie stavebného povolenia na Slovensku trvá ako v Bangladéši vieme. Ale súbor nových stavebných legislatív, ako aj aktivity niektorých obcí a samosprávnych celkov to môžu zmeniť. Ako sa pripraviť na rýchlejšiu a efektívnejšiu výstavbu? Aký rozvoj sa očakáva v okolí Bratislavy v najbližších rokoch a čo prinesú nové plánované aj realizované cesty bratislavskom regióne? Ako ovplyvnia development?

16.30 - 18.00

Neformálny networking pri čaši vína

8.00 - 9.00

18. máj 2023

Registrácia účastníkov

9.00 - 10.30

Znovuzrodenie architektonických súťaží

Kedysi akoby neexistovali, dnes už sa aspoň občas objavia. Architektonické súťaže začínajú robiť veľké mená ako sú najväčší slovenskí developeri, ale aj firmy, ktoré si chcú postaviť svoje reprezentatívne sídlo. A čoraz viac sa objavujú aj v prípade samospráv. Ako ešte viac pomôcť súťažiam? Je to preňho výhoda aj biznisovo alebo to prináša len komplikácie. Čo to robí z pohľadu budgetu?

Martin Zaiček

zástupca riaditeľa

Slovenská komora architektov

Ondrej Horváth

vedúci odboru

Odbor územného rozvoja a koncepcií mesta Trnava

10.30 - 11.00
Prestávka
11.00 - 12.30

CEO Talks

Ak pred rokom sa všetci spokojne usmievali, za posledný rok zažili CEO v developerskom biznise náročné časy. Zhoršená dostupnosť financovania, neustále výkyvy cien stavebných materiálov, pokles záujmu o nové bývanie, stagnujúce nájmy komerčných priestorov. To všetko tlačí na prehodnocovanie cashflow, projektov a personálu. Čo očakávajú CEO v tomto roku?

Rastislav Valovič

CEO

Alto Real Estate

Peter Nitschneider

Country Manager

JLL Slovakia

Martin Polák

Managing Director Central & Eastern Europe

GARBE Industrial Real Estate Slovakia

Partneri

Partneri

Mediálni partneri

Usporiadateľ

Spíkri

Fotogaléria 2022

Navštívte naše eventy

SME konferencie vytvárajú nezávislú platformu na zdieľanie poznatkov a skúseností z rôznych oblastí spoločenského i ekonomického života. Cieľom je mapovať najnovšie trendy a účastníkom poskytnúť komplexný pohľad na jednotlivé témy. Zároveň sa vytvára užšie prepojenie redakcie a partnerov s čitateľmi denníka SME. SME konferencie organizujú odborné konferencie, semináre, fóra a ďalšie diskusné formáty. Ako eventová agentúra sa tiež venujú odborným podujatiam a spoločensko-športovým eventom podľa potrieb klientov.

Aktuálne témy

Bezchybná organizácia

Kvalitní speakri

Súčasť skupiny SME