Reality summit 2022

Trendy a výzvy realitného trhu

 

Vývoju spôsobenému pandémiou sa už väčšina aktérov na realitnom trhu prispôsobila, aj naďalej je však kľúčovým pojmom nepredvídateľnosť. Tá sa týka dĺžky povoľovacích procesov, meniaceho sa legislatívneho rámca, ktorý prechádza zásadnými úpravami, a tiež cien stavebných materiálov a celkového zdražovania.

Na treťom ročníku konferencie sa na všetky tieto oblasti podrobne zameriame. Okrem toho bude reč o čoraz silnejúcich trendoch udržateľnosti, o výstavbe nájomných bytov v réžii štátu, o efektívnom predaji nehnuteľností respektíve investovaní do realít a špeciálnu pozornosť budeme v roku komunálnych volieb venovať aj situácii v hlavnom meste, ktoré sa naďalej borí s vypuklým problémom nedostupnosti bývania. Tém týkajúcich sa developmentu a územného rozvoja však Bratislava rieši viac a o nich budeme tiež diskutovať – aj na pozadí nového strategického plánu, ktorý výhľadovo až do roku 2030 pripravuje Metropolitný inštitút.

Reality Summit 2022 opätovne prinesie dvojdňové stretnutie developerov, stavbárov, projektantov, facility manažérov a realitných expertov, ktoré vám poskytne ucelený pohľad na situáciu na trhu, predstaví prístupy a riešenia aktérov zo všetkých segmentov a ukáže trendy, ktoré budú ovplyvňovať vývoj na trhu v budúcom období.

Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu konferencie.


Vstup na konferenciu bude umožnený osobám v režime základ.
Nemôžete sa konferencie zúčastniť osobne? Pre nás to nie je prekážka. Konferenciu môžete sledovať online, klásť spíkrom otázky cez slido a neprídete tak o žiadne dôležité informácie.


REGISTRÁCIA
bez videozáznamu – 265 EUR bez DPH
s videozáznamom – 305 EUR bez DPH


UBYTOVANIE:
NH Gate One Bratislava, Ambrušova 7, 821 04 Bratislava
Cena ubytovania je 89€ štandard izba obsadená jednou osobou vrátane raňajok.
Kontakt: Edita Fülöpová, | M. +421 914 328 801 | [email protected]


PARKOVANIE:
Účastníci konferencie majú parkovanie za nižšie uvedené ceny:
– garáž: 3 eur/h alebo 20 eur/deň
– vonkajšie parkovisko: 2 eur/h alebo 10 eur/deň

Sociálne siete

Program

4. máj 2022

8.00 - 9.00
Registrácia účastníkov
9.00 - 9.35

Viedenský model dostupného bývania

Rakúska metropola vlastní vyše 220-tisíc nájomných bytov a ďalšie spravuje. Úspešný koncept vznikol aj vďaka spolupráci mesta a súkromných spoločností. Aký je súčasný finančný a právny rámec fungujúceho modelu a ako vyzerá situácia a ceny na tomto trhu, predstaví zástupca spoločnosti Wiener Wohnen, ktorá bytové jednotky spravuje.

9.35 - 10.45

Čo mení stavebný zákon a ako postaviť 25-tisíc bytov ročne?

Prakticky vo všetkých kútoch Slovenska sledujeme naďalej akútny nedostatok bytov. Dopyt po nich je niekoľkonásobne vyšší v porovnaní s ponukou. Ako znížiť byrokraciu a zjednodušiť podmienky na výstavbu, a zmierniť tak pokračujúci rast cien nehnuteľností? Čo zmení nový stavebný zákon a ako do hry reálne vstúpi štát s výstavbou nájomných bytov, ktorý aktuálne avizuje záujem prvých subjektov o spoluprácu v tejto oblasti?

10.45 - 11.10
Prestávka
11.10 - 12.30

(Ne)dostupnosť bývania v hlavnom meste. Aké sú scenáre vývoja a riešenia

Priemerná cena bytu v novostavbe v Bratislave prvýkrát dosiahla 250-tisíc eur a rast cien pokračuje. Ako zlepšiť bytovú situáciu v hlavnom meste? Môže sa vyhnúť neželaným scenárom z okolitých metropol? Hrozí prasknutie bubliny? Akú víziu má magistrát a ako mesto prispeje k riešeniu nepriaznivej situácie? Aký vývoj očakávajú developeri a čo by v tejto situácii pomohlo?

12.30 -13.30
Obed
13.30 - 13.55

Budúcnosť realitného trhu je v dátach – Trhové reporty

Kupovať či predávať? V akej lokalite, aký typ nehnuteľnosti? Kým v minulosti tieto rozhodnutia boli skôr založené na emóciách, prípadne získaných skúsenostiach, aktuálne je dôležité rozhodovať sa aj podľa kvalitných dát a ich správnej interpretácie. Vhodný nástroj, ktorý takéto dáta zbiera, dokáže ich kvalitne interpretovať a pripraví analýzu pre kupujúceho i predávajúceho, môže priniesť revolúciu v realitnom biznise.

13.55 - 14.35

Kompletné riešenie mäkkých častí developerských projektov

Ako efektívne zvládnuť ekonomiku projektu, marketing a klientske zmeny, keď ako developer nemám vlastný tím? Ako vyzerá český realitný trh? Ktoré lokality sú pre výstavbu v aktuálnej situácii vylúčené?

14.35 - 15.10

Marketing nie je náklad, ale investícia. Ako zarobiť na projekte viac

Ako nastaviť stratégiu tak, aby projekt predával optimálne v čase a s maximálnym ziskom? Ako pracovať s dátami? Čo digitalizovať a automatizovať a čo to prinesie developerovi? Koľko stojí efektívny marketing? Odpovede cez reálne skúsenosti na viac ako 60 real estate projektoch. Bonus: trendy a budúcnosť real estate marketingu.

15.10 - 15.30
Prestávka
15.30 - 16.40

Na čom sa nepopáliť pri investovaní do realít

Investovanie do realít láka množstvo Slovákov, ako však dnes vyzerá tento trh v komplexnom meradle? Kam investori najčastejšie vkladajú peniaze a s akými výnosmi? Aké sú investičné nástroje a aké riziká? Čo tvorí portfólio aktív lokálnych realitných fondov a ako sú manažované? Čo zmenil na trhu vývoj v uplynulých mesiacoch?

5. máj 2022

8.00 - 9.00
Registrácia účastníkov
9.00 - 9.35

Proces pred produktom: Ako čeliť urbanistickým výzvam zajtrajška vďaka udržateľnému a smart prístupu

Žijeme v dobe plnej výziev. Klimatická zmena bezprostredne ohrozuje našu budúcnosť. Nárast populácie spôsobuje bezprecedentné preťaženie miest. Transmigrácia zhoršuje sociálne nerovnosti. Kultúra eroduje v dôsledku globalizácie. A hoci sme sa posunuli do doby digitálnej, je potrebné sa pýtať, či dopyt po technologickom pokroku naozaj zlepšuje naše životy. Tieto environmentálne, priestorové, sociálne, kultúrne, ekonomické a technologické otázky sa prejavujú v urbanistických výzvach, ktoré sužujú mestá zajtrajška a vyžadujú si nový prílev inovácií prinášajúcich systematickú zmenu vedúci k smart a udržateľným výsledkom. Aké sú možné riešenia aplikovateľné v oblastiach mobility, digitálnej transformácie, dostupného bývania či cirkulárneho hospodárstva?

9.35 - 9.45

Rastislav Žembery

Produktový manažér pre e-mobilitu

ZSE Drive

9.45 - 10.45

Zelený development: Ako odvetvie posunúť k udržateľnosti

Najneskôr od roku 2030 budú musieť všetky nové budovy spĺňať podmienku uhlíkovej neutrality. Ako sa aj na Slovensku prepracovať k zodpovednejšiemu využívaniu zdrojov pri výstavbe a developerských projektoch? Aké sú možnosti pri produkcii a využívaní materiálov a akým spôsobom sa nároky na odstránenie negatívnych environmentálnych vplyvov premietnu do cien projektov?

10.45 - 11.10
Prestávka
11.10 - 12.30

Ako sa vyrovnať s aktuálnou situáciou na stavebnom trhu

Stavbárov trápi dostupnosť a ceny materiálov, čo sa prejavuje aj na termínoch dokončenia a výsledných cenách projektov. Ako tento stav ovplyvní vojnový konflikt na Ukrajine a čo prinesie celkovo na trh nehnuteľností? Hrozí nedostatok surovín, ďalší skokový rast cien energií či výpadok pracovníkov? Nové výzvy, ktoré odvetvie musí riešiť a popritom sa snaží myslieť aj na zavádzanie inovácií a zefektívnenie procesov.

Marek Kollár

Director of Estimating

Alberici Constructors

Martin Šimurda

konateľ

Bencont Development

Peter Halász

CEO

JAGA Group

12.30 - 13.30
Obed
13.30 - 14.05

Bratislava 2030

Plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja (PHSR) v téme mestského a územného rozvoja z dielne Metropolitného inštitútu Bratislavy navrhuje na najbližšiu dekádu viacero systémových celomestských zmien, ako aj zmeny inštitucionálneho nastavenia mesta. Plánuje sa prijať nový územný plán, dostupnosť bývania majú zlepšiť mestské nájomné byty. Bratislava chce pokračovať v koncepčnom rozvoji technickej infraštruktúry a verejných priestorov, čo má prispieť k zníženiu investičného dlhu. Príspevok predstaví návrhy PHSR Bratislava 2030 najmä v tejto oblasti.

14.05 - 15.20

Rozvoj hlavného mesta: Plán Bratislava 2030

Hlavná stanica, kongresové centrum, trasovanie električky v okolí SND, transformácia verejných priestorov, ale aj mnohé dlhodobé a strategické otázky vrátane potenciálnej zmeny samosprávneho členenia sú témami, ktorými sa zaoberajú hráči na realitnom trhu. S akou víziou vstupuje Bratislava do najbližšej dekády a kam sa mesto môže posunúť z hľadiska územného rozvoja? Aké možnosti ponúka a čo sú najväčšie výzvy v oblastiach výstavby, dopravy, infraštruktúry či zmierňovania vplyvov klimatickej krízy?

15.20 - 15.45
Prestávka
15.45 -16.45

Lídri biznisu: Trendy a výzvy realitného trhu

Záverečná diskusia lídrov realitného trhu prinesie pohľad na najaktuálnejšie témy a otázky, ktoré hýbu odvetvím, a zosumarizuje trendy, ktoré budú v najbližšom období kľúčové. Počas tejto diskusie, ako aj ostatných, je možné klásť zúčastneným odborníkom otázky a interaktívne sa zapojiť do priebehu podujatia.

Spíkri

Partneri

Generálni partneri

Partneri

Vystavovatelia

Mediálni partneri

Usporiadateľ

Navštívte naše eventy

SME konferencie vytvárajú nezávislú platformu na zdieľanie poznatkov a skúseností z rôznych oblastí spoločenského i ekonomického života. Cieľom je mapovať najnovšie trendy a účastníkom poskytnúť komplexný pohľad na jednotlivé témy. Zároveň sa vytvára užšie prepojenie redakcie a partnerov s čitateľmi denníka SME. SME konferencie organizujú odborné konferencie, semináre, fóra a ďalšie diskusné formáty. Ako eventová agentúra sa tiež venujú odborným podujatiam a spoločensko-športovým eventom podľa potrieb klientov.

Aktuálne témy

Bezchybná organizácia

Kvalitní speakri

Súčasť skupiny SME