Reality Summit 2020

Ako prežil realitný trh koronazemetrasenie?

  • 09:00 - 16:00
  • 11.11.2020 - 12.11.2020
  • SME konferencie, Livestream

 

Až do marca to vyzeralo tak, že developeri a stavbári zažívajú zlaté časy. Rástlo sa v každom segmente realitného trhu. Stačilo však pár dní a na trhu zavládla neistota. Čo sa vlastne stalo a aké dôsledky bude mať vírusová pandémia na ďalší vývoj na trhu? Zažili sme zemetrasenie alebo len neškodné otrasy?

Otáznikov je veľa, univerzálnych riešení už pomenej. Ako koronakríza zasiahla do myslenia developerov? Budú ľudia vyhľadávať na bývanie skôr menšie projekty? Zmenia sa štandardy v kancelárskych projektoch a aká je budúcnosť nákupných centier? Ako sa pripraviť na ďalšie možné hrozby a ako pritom pomôžu najnovšie technológie?

Na tieto a ďalšie otázky prinesie odpovede Reality summit 2020. Dvojdňové stretnutie developerov, stavbárov, projektantov, facility manažérov a realitných expertov vám poskytne ucelený pohľad na situáciu na trhu, predstaví prístupy a riešenia najvýznamnejších hráčov a ukáže trendy, ktoré budú ovplyvňovať vývoj na trhu v budúcom období.

11. november 2020

Nájomné bývanie – do hry chce vstúpiť štát

Výstavba štátnych nájomných bytov sa stala súčasťou vládneho programu. Mali by sa stavať tak ako v Rakúsku a vznikne centralizovaný stavebný úrad, ktorý bude riešiť len nájomné byty. Aké konkrétne kroky pripravuje ministerstvo dopravy a výstavby a s čím príde pracovná skupina pre nájomné bývanie na úrade podpredsedu vlády? A ako hodnotia iniciatívu štátu rezidenční developeri? Vidia v nej príležitosť na spoluprácu alebo naopak, ďalšieho významného hráča na trhu? Aké ďalšie kroky sa zrealizujú v súvislosti s podporou nájomného bývania a riešením nedostatku bytov vo fonde samospráv?

Čo urobí pandémia na trhu s bytmi

Koronakríza spôsobila pokles ekonomiky, čo sa prejavuje aj v nižšej kúpyschopnosti obyvateľov. Ako sa mení spotrebiteľské správanie a ako tento vývoj ovplyvňuje rezidenčný biznis? Mení sa podoba nových projektov a akú filozofiu volia developeri pri cenotvorbe?

Banky už začali so zvyšovaním úrokov na hypotékach. Aký dopad to bude mať na výstavbu bytov, ako aj individuálnu výstavbu? Bude bývanie ešte menej dostupné a akú bude mať podobu? Pripravuje vláda podporný program pre investorov a podporí aj súkromné nájomné bývanie?

Ťažké časy pre retail. Ako sa zmenia nákupné centrá

Nákupné centrá sa po odznení krízy otvorili ako posledné. Aké škody spôsobila vynútená prestávka obchodným jednotkám a samotným majiteľom centier? Budú značky vyhľadávať iný typ nákupných komplexov? Aké riešenia pripravujú prevádzkovatelia centier, aby predišli škodám pri prípadných ďalších problémoch? Možno očakávať koniec éry nákupných centier v podobe, akú dnes poznáme?

Q&A Kam kráča Bratislava?

Matúš Vallo, primátor Bratislavy

Čo prinesie „doba covidová“ kanceláriám

V posledných rokoch sa kancelárske komplexy na Slovensku mohli pýšiť najmenšou neobsadenosťou v histórii. Firmy hľadali nové sídla a vo veľkom sa sťahovali. Koronakríza však ukázala, že mnohé firmy vedia fungovať aj z domu. Zníži to dopyt po nových projektoch a dočkáme sa zlacňovania nájmov? A čo s konceptom open space, ktorý môže znamenať väčšie hygienické riziko? Vrátia sa do hry aj menšie a oddelené kancelárie?

12. november 2020

Ako sa z krízy pozviecha stavebný sektor

Na trhu panuje neistota, na stavbách chýbali zahraniční pracovníci. Aj napriek komplikáciám však developeri zatiaľ nehodnotia situáciu ako katastrofálnu. Zmení sa to v prípade avizovanej druhej vlny pandémie? Ustojí stavebníctvo ďalší úder?

Developeri získali čas na uvažovanie nad svojou stratégiou, a to naprieč všetkými aktivitami – či už išlo o rozostavané budovy, alebo o pripravované projekty, budovy v správe aj dlhodobé vízie. Ako sa zmenilo vnímanie developerov pri ich investíciách a ktoré segmenty potiahnu stavebníctvo? Pohli sa ceny stavebných materiálov a ako reagovať na problémy v dodávateľských reťazcoch?

Stavebný zákon a územné plánovanie 2.0

Podľa programového vyhlásenia vláda prerokuje Stavebný zákon najneskôr v októbri. Vláda už dnes avizuje jeho výrazné úpravy i zmeny na stavebných úradoch. Aké ciele nimi štát sleduje a ako ovplyvnia stavebné konania?

V odbornej, ale aj laickej diskusii sa často skloňuje termín územný plán. Odvolávajú sa naň malí stavebníci pri povoľovaní rodinného domu, developeri pri rozvoji rozsiahlych území, politici s rôznymi záujmami, ale aj občania brániaci sa nevhodnej výstavbe. Čo je to územný plán, ako sa schvaľuje a aká je momentálna situácia v jeho definícii? Aký je jeho vzťah so stavebným zákonom?

Priemyselné nehnuteľnosti: Ako sa prispôsobiť rýchlym zmenám v logistike?

Koronakríza a súvisiace opatrenia spôsobili náhle zmeny v správaní spotrebiteľov, odhalili slabiny dodávateľských reťazcov a urýchlili vývoj technológií. Ako sa zmení koncepcia logistiky? Budú spoločnosti uvažovať o väčšej decentralizácii? Pomôžu technológie a automatizácia prispôsobiť sa meniacim trhovým požiadavkám? Aké trendy možno očakávať v dopyte po skladových priestoroch a logistike? Urýchli kríza modernizáciu budov a bude mať vplyv na zmenu ich dizajnu?

Urýchli kríza modernizáciu budov?

Organizátor si vyhradzuje právo na zmeny v témach a programe konferencie.

Sociálne siete

Program

9.00
11. november
9.00
12. november

Spíkri

Fotogaléria

Partneri

Usporiadateľ

Generálni partneri

Mediálni partneri

Navštívte naše eventy

SME konferencie vytvárajú nezávislú platformu na zdieľanie poznatkov a skúseností z rôznych oblastí spoločenského i ekonomického života. Cieľom je mapovať najnovšie trendy a účastníkom poskytnúť komplexný pohľad na jednotlivé témy. Zároveň sa vytvára užšie prepojenie redakcie a partnerov s čitateľmi denníka SME. SME konferencie organizujú odborné konferencie, semináre, fóra a ďalšie diskusné formáty. Ako eventová agentúra sa tiež venujú odborným podujatiam a spoločensko-športovým eventom podľa potrieb klientov.

Aktuálne témy

Bezchybná organizácia

Kvalitní speakri

Súčasť skupiny SME