Beh k nule

Uhlíkovo neutrálne mesto

 

Globálna kampaň Race to Zero má za cieľ podporiť redukciu skleníkových emisií v tejto dekáde o polovicu a dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Do iniciatívy sa už zapojilo 733 miest a regiónov, medzi nimi metropoly ako Los Angeles, New York, Bangkok, Bombaj, Dubaj, Londýn, Brusel, Berlín, Budapešť…
Aj Slovensko sleduje rovnaké ciele a niet pochýb, že ich splnenie sa nezaobíde bez aktívnej účasti samospráv. Do kampane sa zatiaľ nezapojilo žiadne zo 141 slovenských miest a ani jeden región. Kde je príčina a aké sú prekážky, ktoré bránia samosprávam prijať dlhodobé ambiciózne záväzky?
Konferencia predstaví ciele a stratégie municipalít z Veľkej Británie. Do kampane sa ich zapojilo niekoľko desiatok a okrem Londýna medzi nimi nechýbajú Birmingham, Liverpool, Bristol, Leeds, Newcastle upon Tyne, Oxford, Edinburgh či Glasgow. Ukážeme aj príklady slovenských miest, ktoré by mali dobré šance ciele globálnej iniciatívy naplniť.

Zelený rast miest
Udržateľný rast miest neznamená len lepšie využitie zdrojov a energií. Zelené politiky majú širší záber – smerujú ku skvalitneniu života obyvateľov, k podpore bývania, pracovných miest a k redukcii chudoby. Zelený rast je založený na dátach, vedomostiach, výskume, mestá by sa mali stať motorom inovácií a novátorských riešení. To všetko pri aktívnej participácii obyvateľov, prehlbovaní lokálnej demokracie a za spolupráce s privátnym sektorom a akademickou sférou.
Do roku 2027 získa samospráva 13 miliárd eur z európskych fondov a ďalšej 1,3 miliardy z plánu obnovy. Tieto zdroje môžu byť základom pre obrat smerom k udržateľnému rastu, podmienkou je však aj zmena prístupov a manažmentu rozvoja miest.

Verejné budovy a energetika
Budovy sú zodpovedné za 40 percent globálnej produkcie skleníkových plynov. Zlepšenie ich energetickej účinnosti je na Slovensku „nízko rastúce ovocie“ s rýchlymi prínosmi. Samosprávam patria školy, väčšina nemocníc a úradov, ktoré tvoria takmer 70 percent z viac než 15-tisíc verejných budov na Slovensku. Postavené boli prevažne v rokoch 1960 až 1990 a doteraz len menej ako štvrtina prešla komplexnou obnovou.
Sektor verejných budov má do konca dekády kľúčovú úlohu v redukcii skleníkových emisií. Ako sú pripravené samosprávy a aké zdroje môžu použiť pri plnení týchto plánov?

Obehové hospodárstvo
Od roku 2015 je kľúčovou témou v Európe cirkulárna ekonomika a jedným z jej dôležitých prvkov je účinná minimalizácia odpadov. Tu má nezastupiteľné miesto samospráva. V prípade zberu a triedenia odpadov z obalov na tom Slovensko v porovnaní s Európou nie je najhoršie, naopak pri komunálnych odpadoch neplní očakávané ciele. Ako zlepšiť podmienky pre mestá a obce pri zbere a separovaní odpadov? Aké nástroje môžu u obyvateľov posilniť povedomie o užitočnosti odpadu – ekonomické sankcie alebo skôr osveta?

Smart mestská mobilita
Osobné autá kraľujú slovenským mestám a považujeme to za úplne normálny jav. Rozširujeme cesty, ustupujeme im na chodníkoch, zaberajú verejný priestor… Ako to zmeniť? Ako posilniť verejnú dopravu a integrovať jej zložky v rámci celých regiónov? Aký je ideálny „dopravný mix“ pre slovenské mestá a aké miesto by v ňom mala zaberať zdieľaná mobilita a staronové prostriedky ako bicykle a kolobežky? Prečo elektromobilita na Slovensku živorí a čo môže urobiť pre jej podporu samospráva?

English version:

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab


Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu konferencie.


REGISTRÁCIA:
Účasť na konferencii je bez účastníckeho poplatku.
Vstup na konferenciu bude umožnený len plne zaočkovaným a vopred registrovaným osobám v režime OP.
Nemôžete sa konferencie zúčastniť osobne? Pre nás to nie je prekážka. Konferenciu môžete sledovať online, klásť spíkrom otázky cez slido a neprídete tak o žiadne dôležité informácie.

REGISTRAČNÝ FORMULÁR

Na spracovanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov. Dôkladne sa, prosím, oboznámte s týmto dokumentom. Odoslaním formulára potvrdzujete, že máte viac ako 16 rokov a oboznámili ste sa s dokumentom Zásady ochrany osobných údajov. Všeobecné obchodné podmienky nájdete: VOP.


UBYTOVANIE:
NH Gate One Bratislava, Ambrušova 7, 821 04 Bratislava
Cena ubytovania je 89€ štandard izba obsadená jednou osobou vrátane raňajok.
Kontakt: Edita Fülöpová, | M. +421 914 328 801 | [email protected]

PARKOVANIE:
Účastníci konferencie majú parkovanie za nižšie uvedené ceny:
– garáž: 3 eur/h alebo 20 eur/deň
– vonkajšie parkovisko: 2 eur/h alebo 10 eur/deň

Sociálne siete

Program

8.00 - 9.00
Registrácia účastníkov
9.00 - 10.00

Prečo iniciatíva Race to Zero

Nigel Baker

veľvyslanec

Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku

Ján Budaj

minister

Ministerstvo životného prostredia SR

Agathe Cavicchioli

globálne siete C40

Zuzana Kovačič Hanzelová
10.00 - 10.30
Prestávka
11.30 - 12.00
Prestávka
13.00 - 14.00
Obed
14.00 - 15.00

Obehové hospodárstvo

Sarah Alder

manažérka tímu – stratégie, kontrakty a odpadové služby

Bath & North East Somerset, UK

Steve Blackburn

zástupca riaditeľa Odpadového hospodárstva

Wood, Aberdeen, UK

Radomír Brtáň

podpredseda ZMOS

starosta obce Košeca

Zuzana Čachová

expertka pre odpadové hospodárstvo

Únia miest Slovenska

15.00 - 15.30
Prestávka
15.30 - 16.30

Smart mestská mobilita

Dan Turner

Low Carbon City Officer

Plymouth city, Veľká Británia

Beth Morley

projektová manažérka mobility

Cenex (The Centre of Excellence for Low Carbon and Fuel Cell Technologies), Leicestershire, UK

Juraj Miškovič

prednosta

MsÚ Žiar nad Hronom

Béla Keszegh

primátor Komárna

viceprezident Únie miest Slovenska

16.30 -17.00
Záverečná diskusia

Partneri

Usporiadatelia

Odborní partneri

Mediálni partneri

Navštívte naše eventy

SME konferencie vytvárajú nezávislú platformu na zdieľanie poznatkov a skúseností z rôznych oblastí spoločenského i ekonomického života. Cieľom je mapovať najnovšie trendy a účastníkom poskytnúť komplexný pohľad na jednotlivé témy. Zároveň sa vytvára užšie prepojenie redakcie a partnerov s čitateľmi denníka SME. SME konferencie organizujú odborné konferencie, semináre, fóra a ďalšie diskusné formáty. Ako eventová agentúra sa tiež venujú odborným podujatiam a spoločensko-športovým eventom podľa potrieb klientov.

Aktuálne témy

Bezchybná organizácia

Kvalitní speakri

Súčasť skupiny SME