Digital Healthcare 2025

Dokážeme dohnať stratené roky?

 

Slovenské zdravotníctvo má za sebou pár stratených rokov. Pandémia sa podpísala pod časté výmeny ministrov a táto tradícia so všetkými dôsledkami doznieva dodnes. Výdavky sa zvýšili o miliardy, ale prakticky všetko šlo na vrub mimoriadnych opatrení. Vzbúrili sa nemocniční lekári a dohody s nimi budú stáť ďalšie stovky miliónov, ktoré teraz musí zdravotníctvo ušetriť.

V zložitých časoch nebola digitalizácia prioritnou témou a dôsledky dnes pociťujeme. Susedia nám utekajú a už si nemôžeme dovoliť ďalšie stratené roky, inak nám definitívne zostane pozícia na chvoste Európy. Čo treba urobiť, aby digitalizácia začala prinášať skutočné výhody a bola prínosom pre zdravotníkov aj pacientov?

Sociálne siete

Program

9.00-10.00

V akom stave je Slovensko?

Jozef Herda

Asseco CE

Ľubomír Andrassy

predseda

NKÚ SR

Už roky sa na Slovensku motáme v kruhu a stále hľadáme víziu digitalizácie zdravotníctva, svojho „digitálneho lídra“, ktorý by priniesol dlhodobú a zmysluplnú stratégiu a prevzal zodpovednosť za jej plnenie. Štátne eZdravie ako-tak funguje, no občas vypadne niektorá z funkcií a na nové aplikácie stále len čakáme. Aké sú najväčšie slabiny digitalizácie na Slovensku a v čom by sme sa mohli inšpirovať od susedných krajín? Je Česko a Poľsko o kus ďalej a ak áno, ako to dosiahli?

10.00-10.30
Prestávka
10.30.-11.30

Dočkáme sa nových digitálnych platforiem?

Klára Jiráková

koordinátorka IT projektov v kraji Vysočina, Česká republika

Úvahy o možnosti postaviť národný zdravotnícky systém eZdravie "odznovu" sa prvýkrát objavili pred dvoma rokmi, keď ministerstvo dospelo k záveru, že v aktuálnej podobe je neopraviteľný. Dnes sa pracuje na koncepte eZdravie 2.0 na novej platforme a technológiách a spustiť by mal byť ku konca roku. V akom stave sú prípravné práce a v čom bude nový systém lepší v porovnaní so súčasným? Veľa sa hovorí aj o centrálnom informačnom systéme najväčších štátnych nemocníc, ktorý by okrem iného umožnil centrálne nákupy a úspory miliónov eur. V akom stave sú informačné systémy nemocníc a je vôbec šanca poprepájať ich?

11.30-12.00
Prestávka
12.00-13.00

Dáta nešetria len eurá

Miriam Lapuníková

generálna riaditeľka,

FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica

Peter Lednický

generálny riaditeľ Penta Hospitals International

riaditeľ Nemocnice Bory

Silvia Pekarčíková

riaditeľka odboru zdravotníctva

Úrad ŽSK Žilina

Nemocnica riadená na základe dát – znie to celkom jednoducho. Klasifikačný systém DRG vygeneruje zdravotnícke dáta, premiešajú sa s ekonomickými údajmi z hospodárskych stredísk a ukážu, ako efektívnejšie vynakladať prostriedky a poskytovať lepšiu zdravotnú starostlivosť. Výsledkom sú optimálne procesy, výkonnejšia nemocnica a úspory času i financií. Naozaj je to také jednoduché? Ako pomáha digitalizácia manažmentu najväčších nemocníc, aby sa stali vlajkovými loďami slovenského zdravotníctva?

13.00-14.00
Obed
14.00-15.15

Digitál v špičkovej medicíne

MUDr. Vladimír Baláž PhD.

Prednosta II. Urologickej kliniky, Primár / vedúci robotického centra

FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica

doc. MUDr. Štefan Korec, PhD.

klinický onkológ

predseda OnkoAliancie Slovensko

Radovan Kavický

President & Principal Data Scientist @ GapData Institute

Nik nepochybuje, že digitálne technológie majú veľký potenciál zlepšiť prevenciu, diagnostiku i liečbu. Prečo ich nedokážeme naplno využiť a aj v tejto sfére nám v porovnaní s okolím patria spodné priečky? Aké podmienky treba vytvoriť, aby digitálne technológie priniesli skutočnú hodnotu pre pacienta? Chýbajú nám peniaze, odhodlanie, manažérsky talent, zahraničné skúsenosti? Odpoveď na tieto otázky budeme hľadať s lídrami slovenského zdravotníctva, ktorí vybudovali unikátne pracoviská, kde je práca s novými technológiami a inováciami bežnou praxou.

15.15-15.30
Prestávka
15.30-16.30

Eldorádo pre hackerov

Andrej Aleksiev

partner, Kreston Slovakia

partner COGITANS Technologies

Michal Sekula

CISM, CISA, Security Consultant

Eviden

Peter Dufek

Cyber Security Manager

Penta Hospitals

Už máme skúsenosť s kyberútokmi na citlivú štátnu infraštruktúru a ukázali, že nie všetky dáta sú v bezpečí. VšZP síce začiatkom roka odolala, ale zdravotníctvo zostáva pre hackerov eldorádom. Úspešný útok môže okrem zablokovania dát reálne ohroziť zdravie a životy pacientov, čo posilňuje pozíciu vydieračov. Riziko je o to väčšie, že väčšina slovenských nemocníc nemá implementovanú dostatočnú ochranu, polovica svoje operačné systémy neaktualizuje a takmer tri štvrtiny nezálohuje dáta. Je šanca, že dokážeme dať kyberochranu v zdravotníctve v krátkom čase do poriadku?

16.30-17.00
Záver konferencie a networking

Partneri

Organizátor

Mediálny partner

Navštívte naše eventy

SME konferencie vytvárajú nezávislú platformu na zdieľanie poznatkov a skúseností z rôznych oblastí spoločenského i ekonomického života. Cieľom je mapovať najnovšie trendy a účastníkom poskytnúť komplexný pohľad na jednotlivé témy. Zároveň sa vytvára užšie prepojenie redakcie a partnerov s čitateľmi denníka SME. SME konferencie organizujú odborné konferencie, semináre, fóra a ďalšie diskusné formáty. Ako eventová agentúra sa tiež venujú odborným podujatiam a spoločensko-športovým eventom podľa potrieb klientov.

Aktuálne témy

Bezchybná organizácia

Kvalitní speakri

Súčasť skupiny SME