Ako vie Slovensko zmierniť klimatickú krízu?

Ako nahradiť slovenskú energetiku čistejšími zdrojmi?

  • 17:00 - 18:30
  • 21.01.2020
  • Martinus, Bratislava, Obchodná 26

 

Sledujte Livestream

Klimatické zmeny nastavujú nové pravidlá fungovania spoločnosti a prinášajú so sebou problémy, ktorým naši predkovia čeliť nemuseli. Sú výzvou ekonomickou, sociálnou aj hodnotovou. Potrebujeme preto upraviť náš systém fungovania tak, aby aj rodiny ďalších generácií mali možnosť žiť aspoň tak dôstojný život, ako žijeme my.

Energetická efektívnosť, rozumné využívanie zdrojov a udržateľné obnoviteľné zdroje energie sú základom toho, aby Slovensko aj v nových podmienkach vytváralo sociálne, ekonomicky a environmentálne vhodné prostredie, v ktorom sa darí jednotlivcom, spoločenstvám aj firmám.

Extrémne teploty v lete, silná veternosť a návalové zrážky si naviac vyžadujú riešenia, ktoré obyvateľom zabezpečia rovnaký štandard života aj pri meniacom sa počasí. Kľúčovým problémom pri riešeniach pre klimatickú zmenu je preto aj energetická chudoba, čo je jav, pri ktorom si časť obyvateľov nemôže dovoliť vykúriť interiér na komfortnú teplotu, alebo investovať do dodatočného zateplenia, ktoré by zabránilo únikom tepla. Dôležité pri tom je, že energetická chudoba sa netýka len sociálne najslabších skupín obyvateľstva alebo poberateľov dávok v hmotnej núdzi, ide aj o rodiny s viacerými deťmi, či osamelých starých ľudí.

Denník SME v spolupráci so Slovenskou klimatickou iniciatívou prinášajú diskusné fórum, kde sa budú venovať otázkam klimatickej zmeny. S otázkami k téme diskusie sme oslovili všetky politické strany do 3%, aby nám poslali svoje stanovisko. Vzhľadom na kapacitné možnosti priestorov sme do diskusie pozvali zástupcov prvých troch politických strán podľa preferencií.

Diskusné témy:

  • Prečo je Slovensko s obnoviteľnými zdroji energie na chvoste EÚ?
  • Ako nahradiť slovenskú energetiku čistejšími zdrojmi?
  • Aké opatrenia zvoliť, aby sa Slovensko vedelo rýchlo prispôsobiť klimatickej zmene?
  • Čo urobíme s energetickou chudobou? Ako riešiť situáciu ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť energeticky úspornejšie bývanie?

Diskutujúci:

Liliana Rástocká, Enviro tím Za ľudí
Peter Robl, predseda Správnej rady, Budovy pre budúcnosť
Juraj Melichár, odborník na nízkouhlíkovú ekonomiku, Priatelia Zeme-CEPA
Erik Balaž, podpredseda strany Spolu
Eduard Heger, poslanec NR SR, OĽaNO
SMER – pozvaný zástupca

Moderuje: Zuzana Kovačič Hanzelová, denník SME


Z dôvodu naplnenia kapacity priestorov je registrácia na podujatie uzavretá.

 

Sociálne siete

Partneri

Usporiadateľ

Odborný partner

Navštívte naše eventy

SME konferencie vytvárajú nezávislú platformu na zdieľanie poznatkov a skúseností z rôznych oblastí spoločenského i ekonomického života. Cieľom je mapovať najnovšie trendy a účastníkom poskytnúť komplexný pohľad na jednotlivé témy. Zároveň sa vytvára užšie prepojenie redakcie a partnerov s čitateľmi denníka SME. SME konferencie organizujú odborné konferencie, semináre, fóra a ďalšie diskusné formáty. Ako eventová agentúra sa tiež venujú odborným podujatiam a spoločensko-športovým eventom podľa potrieb klientov.

Aktuálne témy

Bezchybná organizácia

Kvalitní speakri

Súčasť skupiny SME