TransLog 2022

Logistika vo víre dramatických zmien

 

V logistike sa tradične úzkostlivo sledovali náklady, no pandémia všetko obrátila naruby. Chýbali kapacity a ceny kontajnerov, lodnej, leteckej i železničnej dopravy do vzdialenejších destinácií vyleteli na historické maximá. Z trhu „zmizli“ voľné sklady a vzrástli ceny nájmov. Turbulentné zmeny však pokračujú ďalej. Rusko napadlo Ukrajinu a budeme radi, ak dôsledkom tohto konfliktu bude „len“ zvýšenie cien pohonných hmôt a energií.
Aká je aktuálna situácia v doprave a logistike vo svete a ako sa odráža na Slovensku? Ako sa vyrovná s rastom cien a bude v tejto situácii zvládať prechod na tzv. zelenú ekonomiku, ktorá je reakciou na klimatickú krízu? Dokážeme dnes vôbec odhadnúť, aký bude nový normál pre dopravu a logistiku?

Ako zostať konkurencieschopný
Slovensko patrilo medzi lídrov na európskom logistickom trhu a nebude jednoduché si túto pozíciu udržať. Kríza po pandémii oslabila dodávateľské reťazce, predĺžila dodacie lehoty a zvýšila ceny všetkého. Dôsledky vojny na Ukrajine sa zatiaľ len črtajú, no je zrejmé, že obmedzením lodnej a leteckej dopravy sa bude situácia ďalej komplikovať. Ako zostať v tejto situácii konkurencieschopný? Pomôže Európska únia zvládnuť tieto výzvy a akú podporu poskytne náš štát? Ako reagujú samotní dopravcovia a logistické firmy, aké inovatívne riešenia hľadajú v tejto zložitej situácii?

Lepšie trasy pre dopravcov
V dnešnej situácii negatívne pociťujeme dôsledky dlhodobého zanedbávania dopravnej infraštruktúry, čo výrazne ovplyvňuje efektivitu transportu. Z budovania diaľnice do Košíc je nekonečný príbeh a takmer polovica ciest I. triedy je v nevyhovujúcom stave. Takisto podiel železnice na preprave tovarov je zúfalo nízky a Cargo má problém konkurovať v službách, flexibilite i ďalších parametroch.
Aké aktuálne priority sleduje harmonogram prípravy a výstavby cestnej infraštruktúry, ktorý pripravilo ministerstvo dopravy? Čo treba urobiť v rámci revitalizácie železničných spoločností, aby sa priblížili európskemu štandardu?

Pribúdajú sklady a logistické centrá
Aktuálne vysoké nájmy podporujú výstavbu nových skladov a logistických parkov, pri dopravných uzloch vznikajú stále nové a nové projekty. Trend podporuje najmä snaha výrobcov zvyšovať skladové zásoby a predovšetkým výrazný nárast e-commerce, ktorý si pravdepodobne udrží získané pozície aj po pandémii. S internetovými obchodmi prichádza aj väčší tlak na flexibilitu logistických skladov.
Ako sú zaplnené logistické centrá a ako ďalej zvýšiť ich efektívnosť? Existuje v rámci centier silná konkurencia alebo naopak vzájomná kooperácia?

Čo zmenil nástup e-commerce
Ak mala pandémia víťazov, nepochybne medzi nich patria internetový predaj a kuriérske služby. Svoju zlatú éru zažil nielen predaj nepotravinárskeho tovaru, ale výrazne stúpol aj v rámci potravín. Technologické inovácie, ktoré sa plánovali zavádzať postupne, implementovali sa prakticky zo dňa na deň. Budú obchodníci schopní tento rast v rámci e-commerce udržať alebo nastane pokles? Ako ovplyvnil internetový predaj manažment logistických centier? Investovali do vyššej flexibility a adaptability? Na akú budúcnosť sa pripravujú kuriérske spoločnosti – rátajú s tým, že internetové obchody sa stanú rovnocenným partnerom kamenných predajní?

Inovácie v doprave a logistike
Ľudia chýbajú prakticky všade – od vodičov cez kuriérov až po skladových operátorov… Moderné technológie ich zatiaľ nenahradia v kabínach kamiónov, no v skladoch a logistických centrách už majú nezastupiteľné miesto. Optimalizujú logistické procesy a automatizujú prípravu transportu. Prostredníctvom snímačov sledujú pohyb tovarov a vznikajú smart riešenia pre efektívnosť práce samotných logistických pracovníkov. Informačné systémy už nie sú izolované len na úrovni výrobných podnikov, skladov, predajní a zákazníkov, ale umožňujú inteligentné a komplexné prepojenie celého dodávateľského reťazca a toku tovarov.

Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu konferencie.


Vstup na konferenciu bude umožnený osobám v režime základ.
Nemôžete sa konferencie zúčastniť osobne? Pre nás to nie je prekážka. Konferenciu môžete sledovať online, klásť spíkrom otázky cez slido a neprídete tak o žiadne dôležité informácie.


REGISTRÁCIA

Využite možnosť EARLY BIRD registrácie, počas ktorej si môžete zakúpiť lístok na konferenciu so zľavou. Zvýhodnená cena je platná do 9. septembra 2022. Môžete si zvoliť, či sa chcete zúčastniť diskusií priamo v hoteli alebo dáte prednosť online prenosu.

EARLY BIRD (do 9. 9. 2022):
81 EUR bez DPH – early bird bez videozáznamu
93 EUR bez DPH – early bird s videozáznamom

Účastnícky poplatok (od 10. 9. 2022):
95 EUR bez DPH – bez videozáznamu
109 EUR bez DPH – s videozáznamom

Sociálne siete

Partneri

Usporiadateľ

Mediálni partneri

Navštívte naše eventy

SME konferencie vytvárajú nezávislú platformu na zdieľanie poznatkov a skúseností z rôznych oblastí spoločenského i ekonomického života. Cieľom je mapovať najnovšie trendy a účastníkom poskytnúť komplexný pohľad na jednotlivé témy. Zároveň sa vytvára užšie prepojenie redakcie a partnerov s čitateľmi denníka SME. SME konferencie organizujú odborné konferencie, semináre, fóra a ďalšie diskusné formáty. Ako eventová agentúra sa tiež venujú odborným podujatiam a spoločensko-športovým eventom podľa potrieb klientov.

Aktuálne témy

Bezchybná organizácia

Kvalitní speakri

Súčasť skupiny SME