Reality Summit 2020

Ako prežil realitný trh koronazemetrasenie?

O konferencii

Až do marca to vyzeralo tak, že developeri a stavbári zažívajú zlaté časy. Rástlo sa v každom segmente realitného trhu. Stačilo však pár dní a na trhu zavládla neistota. Čo sa vlastne stalo a aké dôsledky bude mať vírusová pandémia na ďalší vývoj na trhu? Zažili sme zemetrasenie alebo len neškodné otrasy?

Otáznikov je veľa, univerzálnych riešení už pomenej. Ako koronakríza zasiahla do myslenia developerov? Budú ľudia vyhľadávať na bývanie skôr menšie projekty? Zmenia sa štandardy v kancelárskych projektoch a aká je budúcnosť nákupných centier? Ako sa pripraviť na ďalšie možné hrozby a ako pritom pomôžu najnovšie technológie?

Na tieto a ďalšie otázky prinesie odpovede Reality summit 2020. Dvojdňové stretnutie developerov, stavbárov, projektantov, facility manažérov a realitných expertov vám poskytne ucelený pohľad na situáciu na trhu, predstaví prístupy a riešenia najvýznamnejších hráčov a ukáže trendy, ktoré budú ovplyvňovať vývoj na trhu v budúcom období.

Štátne nájomné bývanie

Výstavba štátnych nájomných bytov sa stala súčasťou vládneho programu. Mali by sa stavať tak ako v Rakúsku a vznikne centralizovaný stavebný úrad, ktorý bude riešiť len nájomné byty. Aké konkrétne kroky pripravuje ministerstvo dopravy a výstavby? A ako hodnotia iniciatívu štátu rezidenční developeri? Vidia v nej príležitosť na spoluprácu alebo naopak, ďalšieho významného hráča na trhu?

Zmeny na trhu s bytmi

Koronakríza spôsobila pokles ekonomiky, čo sa prejavuje aj v nižšej kúpyschopnosti obyvateľov. Ako sa mení spotrebiteľské správanie a ako tento vývoj ovplyvňuje rezidenčný biznis? Mení sa podoba nových projektov a akú filozofiu volia developeri pri cenotvorbe?

Banky už začali so zvyšovaním úrokov na hypotékach. Aký dopad to bude mať na výstavbu bytov, ako aj individuálnu výstavbu? Bude bývanie ešte menej dostupné a akú bude mať podobu? Pripravuje vláda podporný program pre investorov a podporí aj súkromné nájomné bývanie?

Nákupné centrá sa po odznení krízy otvorili ako posledné. Aké škody spôsobila vynútená prestávka obchodným jednotkám a samotným majiteľom centier? Budú značky vyhľadávať iný typ nákupných komplexov? Aké riešenia pripravujú prevádzkovatelia centier, aby predišli škodám pri prípadných ďalších problémoch? Možno očakávať koniec éry nákupných centier v podobe, akú dnes poznáme?

Kancelárie môžu mať problém

V posledných rokoch sa kancelárske komplexy na Slovensku mohli pýšiť najmenšou neobsadenosťou v histórii. Firmy hľadali nové sídla a vo veľkom sa sťahovali. Koronakríza však ukázala, že mnohé firmy vedia fungovať aj z domu. Zníži to dopyt po nových projektoch a dočkáme sa zlacňovania nájmov? A čo s konceptom open space, ktorý môže znamenať väčšie hygienické riziko? Vrátia sa do hry aj menšie a oddelené kancelárie?

Decentralizácia skladov či hál?

Uzavreté hranice a opatrenia zavedené v boji proti koronakríze ukázali, že výhodu majú spoločnosti so skladmi v každej krajine. Premietne sa táto skúsenosť aj do výstavby nových hál? Zmení sa prístup firiem a budú uvažovať o väčšej decentralizácii? Aké trendy možno očakávať v prenájmoch skladových priestorov a logistike?

Urýchli kríza digitalizáciu budov?

Kríza ukázala, že je nevyhnutné zvýšiť schopnosť budov reagovať na nepredvídateľné zmeny. Digitálne technológie ponúkajú vhodné riešenia. Internet vecí a dáta zo senzorov riadia intenzitu svetla, teplotu, spotrebu energie i obsadenosť priestorov. V reálnom čase môžu sledovať hustotu osôb a ich potrebný odstup. Zároveň upravia prúdenie vzduchu, aby lepšie cirkuloval tam, kde sa zhromažďuje viac ľudí, napríklad v obchodných centrách. Aké aplikácie priniesla pandémia Covid-19, aby zvyšovali hygienický štandard a skvalitnili prostredie budov?

Digitálne technológie postupne prenikajú do celého životnému cyklu budov – od plánovania, projektovania až po ich správu. Umožňujú vytvoriť digitálne dvojča budovy a modelovať jej funkcie i prevádzku. To najlepšie z nových technológií sa koncentruje v nástroji s názvom BIM – informačné modelovanie stavieb. Uplatnenie nachádza už aj na Slovensku a skúsenosti firiem potvrdzujú, že lepším manažovaním informácií možno dosiahnuť až desaťpercentnú úsporu z ceny diela.

Sekcia stavebníctvo

Dopady krízy na stavebný sektor –  čo s ním urobí druhá vlna pandémie?

Na trhu panuje neistota, na stavbách chýbali zahraniční pracovníci. Aj napriek komplikáciám však developeri zatiaľ nehodnotia situáciu ako katastrofálnu. Zmení sa to v prípade avizovanej druhej vlny pandémie? Ustojí stavebníctvo ďalší úder?

Developeri získali čas na uvažovanie nad svojou stratégiou, a to naprieč všetkými aktivitami – či už išlo o rozostavané budovy, alebo o pripravované projekty, budovy v správe aj dlhodobé vízie. Ako sa zmenilo vnímanie developerov pri ich investíciách a ktoré segmenty potiahnu stavebníctvo? Pohli sa ceny stavebných materiálov a ako reagovať na problémy v dodávateľských reťazcoch?

Pomohol štát stavbárom?

Najmenej pripravených zasiahla pandémia hlavne slovenských stavbárov orientovaných na inžinierske stavby. Kombinácia prepadu inžinierskeho stavebníctva v minulom roku a nejasnej perspektívy na stavebnom trhu zapríčinili, že stavebné firmy v segmente inžinierskeho stavebníctva začali ešte pred príchodom pandémie aktivovať krízové scenáre smerujúce aj k znižovaniu kapacít na Slovensku.

Bola pomoc štátu počas koronakrízy reálne využiteľná pre stavebné firmy? Aké kroky a zmeny prístupu štátu vo vzťahu k verejným zákazkám a rozbehnutým projektom by stavebníctvu reálne pomohli? Plánuje vláda pomoc živnostníkom, malým a stredným firmám, ktoré tvoria vyše 90 percent stavebného segmentu?

Stavebný zákon a územné plánovanie

Podľa programového vyhlásenia vláda prerokuje Stavebný zákon najneskôr v októbri. Vláda už dnes avizuje jeho výrazné úpravy i zmeny na stavebných úradoch. Aké ciele nimi štát sleduje a ako ovplyvnia stavebné konania?

V odbornej, ale aj laickej diskusii sa často skloňuje termín územný plán. Odvolávajú sa naň malí stavebníci pri povoľovaní rodinného domu, developeri pri rozvoji rozsiahlych území, politici s rôznymi záujmami, ale aj občania brániaci sa nevhodnej výstavbe. Čo je to územný plán, ako sa schvaľuje a aká je momentálna situácia v jeho definícii? Aký je jeho vzťah so stavebným zákonom?

Prognóza na ďalšie roky

Súčasná situácia okolo Covid-19 zasiahne aj stavebné spoločnosti. Tie očakávajú prepad trhu o 12,9 percenta v tomto roku a ďalší prepad o dve percentá v roku nasledujúcom. Pritom pôvodné očakávania boli odlišné – riaditelia stavebných spoločností očakávali mierny rast trhu o štyri desatiny percenta.

Štát vidí ako jedno z riešení krízy výraznejšie verejné investície do bývania a infraštruktúry. Čo konkrétne to znamená a ako ovplyvnia vládne zámery výhľad stavebného sektora v budúcich rokoch?

Organizátor si vyhradzuje právo na zmeny v témach a programe konferencie.


Staráme sa o Vašu bezpečnosť – počas konferencie dodržiavame nariadenia vydané Úradom verejného zdravotníctva SR a z našej iniciatívy sme zabezpečili bezkontaktné meranie teploty produktom spoločnosti CEIT. K dispozícii bude aj UVC Box na rýchlu dezinfekciu predmetov ( mobily, kľúče, tablety…)

Sociálne siete

Partneri

Usporiadateľ

Mediálni partneri

Navštívte naše eventy

SME konferencie vytvárajú nezávislú platformu na zdieľanie poznatkov a skúseností z rôznych oblastí spoločenského i ekonomického života. Cieľom je mapovať najnovšie trendy a účastníkom poskytnúť komplexný pohľad na jednotlivé témy. Zároveň sa vytvára užšie prepojenie redakcie a partnerov s čitateľmi denníka SME. SME konferencie organizujú odborné konferencie, semináre, fóra a ďalšie diskusné formáty. Ako eventová agentúra sa tiež venujú odborným podujatiam a spoločensko-športovým eventom podľa potrieb klientov.

Aktuálne témy

Bezchybná organizácia

Kvalitní speakri

Súčasť skupiny SME